Операция Нордмарк – Уикипедия

Операция Нордмарк
Втора световна война
Информация
Период18 – 20 февруари 1940 г.
МястоСеверно море
Страни в конфликта
Великобритания Нацистка Германия

Операция Нордмарк (на немски: Nordmark – буквално „Северна граница“) е неуспешна операция планирана и проведена от немските военноморски сили по време на Втората световна война. Провежда се от 18 до 20 февруари 1940 г.

Операцията има за цел да унищожи британски конвой, открит на сутринта на 18 февруари от разузнавателен самолет от авиобазата на остров Вангерооге в Северно море, плаващ между Великобритания и норвежкото пристанище Берген. В операцията взимат участие линейните крайцериШарнхорст“ и „Гнайзенау“ (флагман), тежкият крайцерАдмирал Хипер“, ескадрени миноносци, торпедните катериРис“ и „Морски орел“ и няколко подводници. Главнокомандващ на операцията е адмирал Вилхелм Маршал.

В 1100ч. на 18 февруари 1940 г. първата група, оперативното съединение в състав линейните крайцери, „Адмирал Хипер“ и три ескадрени миноносеца – „Волфганг Ценкер“, „Карл Галстер“ и „Вилхелм Хайдкамп“, напуска пристанището на Вилхелмсхафен. „Волфганг Ценкер“ се завръща обратно още същата нощ, след като един от отсеците му започва да се пълни с вода заради сблъсъци с лед. До 3 часа следобед на 19-и корабната авиация на „Шарнхорст“ и „Гнайзенау“ не успява да намери транспортните съдове и съединението (приблизително достигнало до ширината на Берген и Шетландските острови) се насочва към базата. Британският адмирал Чарлз Форбс е наредил на конвоя да се прибере в Скапа Флоу. На 20 февруари немските кораби се завръщат във Вилхелмсхафен.

Походът се оказва безполезен във военно отношение, но екипажите на крайцерите придобиват реален боен опит в състава на съединение. В хода на операцията възникват и първите проблеми със задвижването на „Адмирал Хипер“, които ще го преследват до края на службата му.

Втората група се състои от 2-ра флотилия ескадрени миноносци („Паул Якоби“, „Тиодор Ридл“, „Херман Шьоман“ и „Leberecht Маас“) и торпедните катери. Отначало тя има за задача да прикрива съединението до пролива Скагеррак и след това да остане там, водейки търговска война.

Във връзка с операция „Нордмарк“ през този период в района действат няколко подводници (U 9, U 14, U 23, U 57, U 61 и U 63). За разлика от надводните кораби, към средата и края на февруари подводниците успяват да потопят в Северно море редица британски и неутрални търговски съдове.