Реликтово излъчване – Уикипедия
Серия статии на тема Космология |
Изучавани обекти и процеси Наблюдавани процеси Теоретични търсения |
Реликтовото излъчване е електромагнитно лъчение, идващо от всички посоки на небесната сфера, със спектър на абсолютно черно тяло с температура ~2,725 К (наричано и космическо свръхвисокочестотно фоново излъчване). Това лъчение ни дава информация за състоянието на младата Вселена, а самото му съществуване се счита за доказателство на теорията за Големия взрив.
За пръв път е предсказано от космолога Георги (Джордж) Гамов през 1948 г. По-късно, през 1964 г., Дороцкевич и Новиков доказват, че то трябва да има спектър на абсолютно черно тяло с максимум на излъчването в микровълновия диапазон на електромагнитния спектър. В крайна сметка е открито през 1965 г. от Арно Пензиас и Робърт Уилсън, за което всеки от тях получава 1/4 от Нобеловата награда за физика през 1978 г. [1]
Терминът реликтово излъчване, който обикновено се използва и в рускоезичната литература, е въведено в употреба от съветския астрофизик Йосиф Шкловски[2].
Рентгеновата съставляваща на реликтовото излъчване се обяснява с обратен ефект на Комптън (ефект на Сюнеяв-Зелдович)[3]
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ Tne Nobel Prize in Physics 1978 // Nobelprize.org. Посетен на 13 юни 2008. ((en))
- ↑ Шкловский И. С., Вселенная, жизнь, разум. М.: Наука., 1987
- ↑ Комптона эффект // БСЭ. (на руски)
Външни препратки
[редактиране | редактиране на кода]
|