Херметизъм – Уикипедия
Тази статия съдържа списък с ползвана литература, препоръчана литература или външни препратки, но източниците ѝ остават неясни, защото липсва конкретно посочване на източници за отделните твърдения. (19 януари 2022) |
Херметизъм |
---|
Пантеон |
Главни книги |
|
Общности, изповядващи херметизма |
Свързани теми |
Известни последователи |
Херметизмът е философско течение с езотеричен характер.
Основано е на текстовете в книгата „Корпус Херметикум“, като авторството на книгата е приписвано на легендарния Хермес Трисмегист, който е представян като древноегипетски мъдрец и жрец. За него се смята, че е синкретизъм на древноегипетския бог Тот и древногръцкия бог Хермес. Тези вярвания повлияват и на западноевропейските езотерични традиции.
Съгласно традициите на херметизма – това е учение за висшите природни закони, подчиняващи се на принципите на причинността и аналогията. Според херметиците, по силата на принципа на аналогията, причинните връзки могат да се допълват посредством магическо въздействие върху действителността чрез собствените желания на адепта на тайното учение.
История
[редактиране | редактиране на кода]За поклонници на херметизма се споменава още през 830 година, когато халиф Ал Мамун преминал през град Харан и там се срещнал с хора наречени „сабиани“. Те заявяват пред мюсюлманските власти че техен пророк е Хермес Трисмегистус и книгата, от която се ръководят, е Херметика. В западна Европа основната част на Корпус Херметикум е преведена от гръцки през 1460 година от Марсилио Фичино за библиотеката на Медичите, макар че отделни откъси са споменавани още през IV век от алхимикът Зосимус.
Философия
[редактиране | редактиране на кода]Херметизмът използва различни имена за върховната реалност, като Бог, Господ, Отец, Ум (Nous), Създателят, Всичко, Единият и т.н. Характерно за херметичния възглед за божествеността е, че Бог е едновременно всичко и създател на всичко. Херметиците също вярват в prisca theologia, доктрината, че съществува една единствена чиста теология (prisca theologia), че тя е дадена от Бог на човека в древността, и че стои в основата на всички религии.
В книга 9 на "Корпус Херметикум", Хермес обяснява че разумът (разумът и знанието) поражда или добро, или зло, в зависимост от това дали човек получава възприятията си от Бог или от демони. Бог ражда добро, а демоните - зло. Сред злините, породени от демоните, са: „прелюбодеяние, убийство, насилие над баща си, кощунство, безбожие, удушаване, самоубийство от скала и всякакви други демонични действия”. Това ни дава доказателство, че херметизмът включва разбиране за етика и морал. Думата "добър" обаче се използва много строго. Те се използва само за препратки към Бог. Само Бог (в смисъла на разума, а не в смисъла на Всичко) е напълно свободен от злото. Хората са възпрепятствани да бъдат добри, защото човекът, имайки тяло, е погълнат от своята физическа природа и не знае за Висшето благо.
Литература
[редактиране | редактиране на кода]- Джордж Р. С. Мид, Трижди величайшия Хермес, София: „Военно издателство“, 2005, ISBN 954-509-308-0
- Жан Дорес, Египетският херметизъм – В: История на религиите, т. 5, София: „Прозорец“, 2001, ISBN 954-733-229-5
- Николай Гочев, Античният херметизъм, София: Сонм и УИ „Св. Климент Охридски“, 1999, 210 с. ISBN 978-954-07-1131-7
- Николай Гочев, Херметически корпус, София: издание на КМНЦ при БАН, 2018, ISBN 978-954-9787-33-7
- Тримата Посветени, Кибалион, София: „Аратрон“, 2000, ISBN 954-626-147-5
- Франсоаз Бонардел, Херметизмът, София: „Панорама“, 1997, ISBN 954-9655-01-6
- Хермес Трисмегист, Corpus Hermeticum, т. I – III, София: „Мириам“, 2012, ISBN 978-954-7870-83-3
- Хермес Трисмегист, Corpus Hermeticum. Свод на херметичните науки, София: „Евразия“, 2002, ISBN 984-4830-40-7
Външни препратки
[редактиране | редактиране на кода]
|