Уикипедия:Статия – Уикипедия

  Първи стъпки   Правна рамка   Енциклопедично
съдържание
  Уикиетикет   Редактиране
на страници
  Портал на
общността
  Навигация  

Какво е статия в Уикипедия? Това е уеб страница с енциклопедична информация. Една добре написана статия в Уикипедия касае ясно определена значима тема, разкрива обстойно тази тема от неутрална гледна точка, написана е с позоваване на надеждни източници и съдържа препратки към други теми в Уикипедия.

Статиите имат различно качество, като най-високото се отбелязва със специален знак за избрана статия, а статиите с най-ниско качество се отбелязват като статии за изтриване. Обикновено една статия започва като мъниче и постепенно се разширява. Все пак една статия трябва да има разумна дължина и да е четивна.

Тази страница представлява модел на енциклопедична статия. Тя дава обща представа за облика на всички статии и дава основни насоки как следва да се структурира информацията с цел:

  • постигане на максимално качество и придаване на статиите на енциклопедичен вид;
  • постигане на хармония с другите статии в Уикипедия;
  • свързването с други статии по същата тема, обобщаването им в портали и проекти.

Това са само общи препоръки, които трябва малко или много да бъдат адаптирани в служба на конкретните статии.

За повече информация: Уикипедия:Правила за наименуване
  • Заглавието трябва да описва темата на статията и да не е повод за двусмислици.
  • Заглавията се изписват на български (с някои изключения).
  • Само първата буква от заглавието е главна (и в случаите, когато се изисква изписване на главна буква – собствени имена и пр.).
  • Заглавията са в единствено число.

Всяка статия, когато е възможно, трябва да започва с кратко представяне от няколко изречения, които включват:

  • въведение, което трябва да въведе читателя в темата. Често срещана грешка е да се започва статията, без да се уточнява контекстът, който, ако е известен за автора, не е задължително известен за читателя. Ако продължението на статията съдържа много специфични термини, хубаво е тук да се сложат вътрешни препратки, които да разяснят значенията им;
  • кратко резюме на основните аспекти от темата, изложени в разделите по-долу.

Важно е тази част да е най-достъпна и да е написана на прост и ясен език, без да се използва специфичен специализиран език, който може да бъде използван по-късно.

Тази част, разположена преди съдържанието (то се генерира автоматично според разделите), трябва да съдържа основната идея на статията и да позволява на читателя да получи основните познания по темата, без да се налага да прочете цялото изложение.

Създаването на раздели и подраздели позволява да се структурира информацията, затова създаването им е силно препоръчително. Всеки раздел трябва да започва с уводно изречение. Предварителното планиране на структурата е полезно за редакторите и подобрява четивността. Понякога в Уикипедия има утвърдена структура на някои типове статии, например биографични.

Добре е да се избягва използването на повече от две поднива на раздели във всеки основен раздел. Ако някой раздел е твърде голям, той може да бъде изнесен в отделна статия. В такива случаи основната статия трябва да съдържа кратко резюме и препратка, например чрез шаблон {{основна}} в началото на абзаца.

Допълнителна информация

[редактиране на кода]

Препратки, сочещи към други статии могат да се добавят в специален раздел „Вижте също“ в края на статията. Тези статии, пряко свързани с разглежданата тема, биха помогнали на читателя в разбирането му на статията.

Ако списъкът с препратките е голям, обмислете възможността да групирате свързаните статии в обща категория.

  • [[Име на статия]]
За повече информация: Уикипедия:Цитирайте източниците си
  • Фамилия, Име, Заглавие, издател, място на издаване, година на издаване. ISBN 1234567890
  • Фамилия (Име), „Заглавие на статията“, публикувано в Заглавие на публикацията, том, година, страници.

Външни препратки

[редактиране на кода]
За повече информация: Уикипедия:Външни препратки
  • [http:// Описание на външната препратка]

Техническа информация

[редактиране на кода]

За всяка статия, както и за всяка друга страница в Уикипедия, се предоставя допълнително пространство за обсъждания – това е Уикипедия:Беседа.

За всяка статия, както и за всяка друга страница в Уикипедия, се записва нейната история. Това дава възможност да се проследи в детайли формирането на текущото съдържание – кой и кога е извършил промените. Това е особено полезно при борбата с вандализмите.

Метаданните са сбор от различни шаблони и команди, добавяни в статиите, които не изразяват енциклопедична информация, но са необходими, за да функционират ефективно страниците: да бъдат по-лесно откривани чрез категорийното дърво или чрез други страници. Въпреки че не са част от статията, те се приобщават към нея по един ненатрапчив начин. Когато статията се отвори в режим на редактиране, нейните метаданни традиционно стоят в края.

Някои от видовете метаданни:

  • Категориите позволяват да се сортират статиите по различни теми.
  • Междуезиковите препратки са връзки към същата статия на други езици (когато съществува). Към 2020 г. те вече не съставляват част от статията, а са преместени в отделен проект – Уикиданни, който съдържа множество друга информация за съответния обект на статията.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Wikipédia:Modèles de page/Article в Уикипедия на френски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​