2013 Australian Swimming Championships
2013 Australian Swimming Championships | |
---|---|
Host city | Adelaide, South Australia |
Date(s) | 26 April – 3 May |
Venue(s) | South Australia Aquatic and Leisure Centre |
Events | 40 (men: 20; women: 20) |
The 2013 Australian Swimming Championships were held from 26 April until 3 May 2013 at the South Australia Aquatic and Leisure Centre in Adelaide, South Australia. They doubled up as the national trials for the 2013 World Aquatics Championships.
Qualification criteria
[edit] Below were the entry qualifying times for each event that had to be achieved after 1 January 2012 in a 50m pool.[1]
| Below were the FINA A and B qualifying times for the 2013 World Aquatics Championships for each event.[2]
|
Medal winners
[edit]Men's events
[edit]Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m freestyle | James Magnussen SOPAC (NSW) | 21.52 | Matthew Abood Sydney University (NSW) | 21.95 | Matt Targett Nunawading (Vic) | 21.96 |
100 m freestyle | James Magnussen SOPAC (NSW) | 47.53 | Cameron McEvoy Palm Beach Currumbin (Qld) | 48.07 | James Roberts Somerset (Qld) | 48.37 |
200 m freestyle | Thomas Fraser-Holmes Miami (Qld) | 1:45.79 | Cameron McEvoy Palm Beach Currumbin (Qld) | 1:46.03 | David McKeon Wests Illawarra (NSW) | 1:46.96 |
400 m freestyle | David McKeon Wests Illawarra (NSW) | 3:43.71 | Jordan Harrison Miami (Qld) | 3:45.85 | Ryan Napoleon St Peters Western (Qld) | 3:46.26 |
800 m freestyle | Jarrod Poort Wests Illawarra (NSW) | 8:06.71 | Jack McLoughlin Nudgee Brothers (Qld) | 8:12.53 | Ethan Owens Clovercrest (SA) | 8:14.66 |
1500 m freestyle | Jordan Harrison Miami (Qld) | 14:51.02 | Mack Horton Melbourne Vicentre (Vic) | 14:59.66 | Ryan Napoleon St Peters Western (Qld) | 15:24.25 |
50 m backstroke | Daniel Arnamnart SOPAC (NSW) | 24.90 | Benjamin Treffers Burley Griffin (ACT) | 24.97 | Ashley Delaney Nunawading (Vic) | 25.35 |
100 m backstroke | Ashley Delaney Nunawading (Vic) | 53.63 | Benjamin Treffers Burley Griffin (ACT) | 54.15 | Daniel Arnamnart SOPAC (NSW) | 54.61 |
200 m backstroke | Matson Lawson Tigersharks (Vic) | 1:56.59 | Mitch Larkin St Peters Western (Qld) | 1:56.79 | Ashley Delaney Nunawading (Vic) | 1:57.58 |
50 m breaststroke | Christian Sprenger Indooroopilly (Qld) | 26.90 OR | Max Ireland Nunawading (Vic) | 27.90 | Joshua Palmer STARplex (SA) | 28.11 |
100 m breaststroke | Christian Sprenger Indooroopilly (Qld) | 59.31 | Brenton Rickard Southport Olympic (Qld) | 1:00.00 | Kenneth To Trinity Grammar (NSW) | 1:01.85 |
200 m breaststroke | Buster Sykes Nudgee Brothers (Qld) | 2:13.25 | Jeremy Meyer Traralgon (Vic) | 2:13.78 | Nicholas Schafer River City Rapids (Qld) | 2:14.45 |
50 m butterfly | Matt Targett Nunawading (Vic) | 23.20 | Mitch Patterson Cranbrook Eastern Edge (NSW) | 23.58 | Chris Wright Southport Olympic (Qld) | 23.72 |
100 m butterfly | Chris Wright Southport Olympic (Qld) | 52.11 | Daniel Lester Lawnton (Qld) | 52.14 | Tommaso D'Orsogna West Coast (WA) | 52.26 |
200 m butterfly | Grant Irvine St Peters Western (Qld) | 1:55.32 | Chris Wright Southport Olympic (Qld) | 1:57.79 | Keiran Qaium Sydney University (NSW) | 1:58.10 |
200 m IM | Daniel Tranter SOPAC (NSW) | 1:57.55 | Kenneth To Trinity Grammar (NSW) | 1:58.72 | Justin James Mackay (Qld) | 1:59.80 |
400 m IM | Thomas Fraser-Holmes Miami (Qld) | 4:10.14 CR | Travis Mahoney Nunawading (Vic) | 4:18.09 | Jared Gilliland Nudgee Brothers (Qld) | 4:19.31 |
4 × 100 m freestyle relay | Nunawading A (Vic) Travis Mahoney (50.57) Ashley Delaney (49.46) Dylan Warren (51.48) Shane Asbury (49.77) | 3:21.28 | Sydney University A (NSW) Andrew Abood (50.75) Te Haumi Maxwell (50.30) Matthew Abood (49.73) Sam McConnell (51.25) | 3:22.03 | Melbourne Vicentre A (Vic) Kayne Johns (51.53) Cody Smith (51.21) Jack Gerrard (50.12) Mack Horton (51.62) | 3:24.48 |
4 × 200 m freestyle relay | Nunawading A (Vic) Shane Asbury (1:50.45) Dylan Warren (1:50.56) Ashley Delaney (1:53.15) Travis Mahoney (1:53.89) | 7:28.05 | Melbourne Vicentre A (Vic) Jack Gerrard (1:51.45) Mitchell Davenport-Wright (1:53.57) Zac Charlton (1:53.77) Andrew Cameron (1:53.84) | 7:32.63 | Redcliffe Leagues A (Qld) Matthew Briggs (1:53.67) Dushan Maric (1:53.72) Reece Brennan (1:55.21) Chripher Robinson (2:00.00) | 7:42.60 |
4 × 100 m medley relay | Nunawading A (Vic) Ashley Delaney (54.33) Max Ireland (1:02.01) Matt Targett (52.49) Travis Mahoney (49.31) | 3:38.14 | Trinity Grammar A (NSW) Bobby Hurley (54.74) Tomas Elliott (1:04.16) Nathaniel Romeo (53.07) Kenneth To (48.04) | 3:40.01 | St Peters Western A (Qld) Mitch Larkin (55.74) Liam Rayfield (1:06.07) Grant Irvine (52.41) Ned McKendry (49.82) | 3:44.04 |
Legend: WR – World record; CR – Commonwealth record; OR – Oceanian record; AR – Australian record; ACR – Australian All Comers record; Club – Australian Club record
Women's events
[edit]Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m freestyle | Cate Campbell Indooroopilly (Qld) | 24.27 | Bronte Campbell Indooroopilly (Qld) | 24.59 | Brittany Elmslie Nudgee Brothers (Qld) | 24.91 |
100 m freestyle | Cate Campbell Indooroopilly (Qld) | 52.92 | Bronte Campbell Indooroopilly (Qld) | 53.85 | Alicia Coutts Redlands (Qld) | 54.09 |
200 m freestyle | Bronte Barratt St Peters Western (Qld) | 1:56.05 | Kylie Palmer Chandler (Qld) | 1:56.66 | Emma McKeon Wests Illawarra (NSW) | 1:56.77 |
400 m freestyle | Bronte Barratt St Peters Western (Qld) | 4:03.52 | Kylie Palmer Chandler (Qld) | 4:06.00 | Katie Goldman St Peters Western (Qld) | 4:07.39 |
800 m freestyle | Jessica Ashwood SOPAC (NSW) | 8:24.63 | Alanna Bowles Rocky City (Qld) | 8:30.12 | Katie Goldman St Peters Western (Qld) | 8:31.06 |
1500 m freestyle | Chelsea Gubecka Mountain Creek (Qld) | 16:22.35 | Leah Cutting Marion (SA) | 16:51.51 | Bonnie Macdonald TSS Aquatic (Qld) | 16:56.97 |
50 m backstroke | Emily Seebohm Nudgee Brothers (Qld) | 28.18 | Alicia Coutts Redlands (Qld) | 28.34 | Madison Wilson St Peters Western (Qld) | 28.64 |
100 m backstroke | Emily Seebohm Nudgee Brothers (Qld) | 59.17 ACR | Belinda Hocking Nunawading (Vic) | 59.63 | Meagen Nay St Peters Western (Qld) | 1:00.78 |
200 m backstroke | Belinda Hocking Nunawading (Vic) | 2:07.17 | Meagen Nay St Peters Western (Qld) | 2:07.96 | Emily Seebohm Nudgee Brothers (Qld) | 2:10.26 |
50 m breaststroke | Jennie Johansson Sweden | 30.83 | Leiston Pickett Southport Olympic (Qld) | 30.86 | Alicia Coutts Redlands (Qld) | 31.47 |
100 m breaststroke | Sally Foster Marion (SA) | 1:07.46 | Samantha Marshall Melbourne Vicentre | 1:07.49 | Leiston Pickett Southport Olympic (Qld) | 1:07.70 |
200 m breaststroke | Sally Foster Marion (SA) | 2:23.94 | Jenna Strauch Melbourne Vicentre (Vic) | 2:26.47 | Taylor McKeown Australian Crawl (Qld) | 2:28.24 |
50 m butterfly | Alicia Coutts Redlands (Qld) | 25.78 | Marieke D'Cruz Melbourne Vicentre (Vic) | 26.18 | Brianna Throssell City of Perth (WA) | 26.64 |
100 m butterfly | Alicia Coutts Redlands (Qld) | 57.18 | Brittany Elmslie Nudgee Brothers (Qld) | 58.02 | Ellen Gandy Nunawading (Vic) | 58.15 |
200 m butterfly | Madeline Groves St Peters Western (Qld) | 2:09.39 | Samantha Hamill Kawana Waters (Qld) | 2:10.35 | Nicole Mee Cranbrook Eastern Edge (NSW) | 2:10.71 |
200 m IM | Alicia Coutts Redlands (Qld) | 2:08.63 ACR | Emily Seebohm Nudgee Brothers (Qld) | 2:11.11 | Taylor McKeown Australian Crawl (Qld) | 2:13.55 |
400 m IM | Keryn McMaster Logan Vikings (Qld) | 4:40.76 | Samantha Hamill Kawana Waters (Qld) | 4:42.79 | Taylor McKeown Australian Crawl (Qld) | 4:42.83 |
4 × 100 m freestyle relay | Nunawading (Vic) Belinda Parslow (57.61) Shani Burleigh (56.58) Stephanie Moore (57.07) Ellen Gandy (55.45) | 3:46.71 | Marion A (SA) Emma Duncan (57.60) Sumin Song (V) (57.21) Amelia Dahlitz (58.53) Sally Foster (55.43) | 3:48.77 | Carlile A (NSW) Leanne Wright (56.47) Jessie Quinn (59.01) Emily Washer (58.88) Ami Matsuo (54.53) | 3:48.89 |
4 × 200 m freestyle relay | Marion A (SA) Sumin Song (V) (2:01.22) Leah Cutting (2:06.35) Kate Hofmeyer (2:04.94) Emma Duncan (2:03.57) | 8:16.08 | Rocky City (Qld) Miranda Bell (2:04.65) Alanna Bowles (2:02.01) Kate Hudson (2:06.67) Karleigh Banks (2:04.52) | 8:17.85 | Nunawading A (Vic) Belinda Parslow (2:00.60) Eliza Ham (2:04.33) Alanis Olesch-Byrne (2:09.74) Evelyn Boldt (2:07.94) | 8:22.61 |
4 × 100 m medley relay | Nunawading A (Vic) Belinda Hocking (1:00.53) Sarah Lynch (1:08.08) Ellen Gandy (58.00) Belinda Parslow (55.59) | 4:02.20 Club | St Peters Western A (Qld) Madison Wilson (1:01.05) Georgia Bohl (1:10.18) Madeline Groves (59.84) Bronte Barratt (54.45) | 4:05.52 | Melbourne Vicentre A (Vic) Hayley Baker (1:01.31) Samantha Marshall (1:07.24) Celeste Astorino (1:03.76) Kotuku Ngawati (55.09) | 4:07.40 |
Legend: WR – World record; CR – Commonwealth record; OR – Oceanian record; AR – Australian record; ACR – Australian All Comers record; Club – Australian Club record
References
[edit]- ^ "2013 EnergyAustralia Swimming Championships Entry Qualifying Times" (PDF). Swimming Australia. Archived from the original (PDF) on 25 January 2013. Retrieved 6 May 2013.
- ^ "Barcelona 2013 - Swimming Qualifying Procedure". FINA. 4 June 2012. Archived from the original on 20 June 2013. Retrieved 6 May 2013.