NCAA Season 86
NCAA Season 86 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Youth Speaks @ 86! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Host school | San Sebastian College | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
General | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Seniors | San Beda Red Lions | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Juniors | San Sebastian Staglets | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Seniors' champions | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Juniors' champions | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(NT) = No tournament; (DS) = Demonstration Sport; (Ex) = Exhibition; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
NCAA Season 86 is the 2010–11 season of the National Collegiate Athletic Association of the Philippines. The host for this year will be San Sebastian College–Recoletos (SSC–R).
The official theme and slogan that will be used this upcoming season will be San Sebastian 2010 NCAA: Youth Speaks @ 86!
Probationary member schools
[edit]After being guest schools in the 2009-10 season, Arellano University and Emilio Aguinaldo College were accepted as probationary members for this season.[1] Angeles University Foundation backed out on being a probationary member.
Basketball
[edit]The centerpiece event, the seniors' basketball tournament will begin on June 26 at the Araneta Coliseum in Quezon City. Instead of the traditional opening day where all teams will play, only four teams will do, although the tradition of the champion team playing the host school in the second game will still be done, with host school and defending champions San Sebastian Stags going up against last season's hosts and dethroned champions San Beda Red Lions.[2] The first Sunday games in league history were played the next day at the Filoil Flying V Arena in San Juan. This was made in deference to June 30, the day of the inauguration of President Benigno Aquino III. After that, games will be played on Monday, Wednesday and Friday, with the juniors games tipping off at 10:00 a.m. and the seniors at 2:00 p.m.
Seniors' tournament
[edit]Elimination round
[edit]Pos | Team | W | L | PCT | GB | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | San Beda Red Lions | 16 | 0 | 1.000 | — | Thrice-to-beat in the Finals[a] |
2 | San Sebastian Stags (H) | 13 | 3 | .813 | 3 | Proceed to stepladder round 2 |
3 | JRU Heavy Bombers | 12 | 4 | .750 | 4 | Proceed to stepladder round 1 |
4 | Mapúa Cardinals | 9 | 7 | .563 | 7 | |
5 | Letran Knights | 7 | 9 | .438 | 9 | |
6 | Arellano Chiefs (X) | 6 | 10 | .375 | 10 | |
7 | Benilde Blazers | 5 | 11 | .313 | 11 | |
8 | Perpetual Altas | 2 | 14 | .125[b] | 14 | |
9 | EAC Generals (X) | 2 | 14 | .125[b] | 14 |
Rules for classification: 1) winning percentage; 2) if tied for top 4, one-game playoff; 3) head-to-head record; 4) overall point differential
(H) Hosts; (X) Under probation
Notes:
Bracket
[edit]Bracket
[edit]Stepladder round 1 (Single-elimination) | Stepladder round 2 (Single-elimination) | Finals (#1 has thrice-to-beat advantage) | ||||||||||||
1 | San Beda | 93 | 85 | |||||||||||
2 | San Sebastian | 61 | 2 | San Sebastian | 73 | 70 | ||||||||
3 | JRU | 60 | 3 | JRU | 52 | |||||||||
4 | Mapúa | 54 | ||||||||||||
Juniors' tournament
[edit]Elimination round
[edit]Pos | Team | W | L | PCT | GB | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | San Beda Red Cubs[a] | 14 | 2 | .875 | — | Twice-to-beat in the semifinals |
2 | San Sebastian Staglets (H) | 12 | 4 | .750 | 2 | |
3 | Perpetual Junior Altas | 10 | 6 | .625 | 4 | Twice-to-win in the semifinals |
4 | Letran Squires | 9 | 7 | .563[b] | 5 | |
5 | La Salle Green Hills Greenies | 9 | 7 | .563[b] | 5 | |
6 | JRU Light Bombers | 9 | 7 | .563[b] | 5 | |
7 | Malayan Red Robins | 6 | 10 | .375 | 8 | |
8 | EAC–ICA Brigadiers (X) | 3 | 13 | .188 | 11 | |
9 | Arellano Braves (X) | 0 | 16 | .000 | 14 |
Rules for classification: 1) winning percentage; 2) if tied for top 4, one-game playoff; 3) head-to-head record; 4) head-to-head point differential; 5) overall point differential
(H) Hosts; (X) Under probation
Notes:
Bracket
[edit]Semifinals (Nos. 1 & 2 have twice-to-beat advantage) | Finals (Best-of-three series) | ||||||||
1 | San Beda | 92 | |||||||
4 | Letran | 80 | |||||||
1 | San Beda | 89 | 95 | ||||||
2 | San Sebastian | 64 | 84 | ||||||
2 | San Sebastian | 87 | |||||||
3 | Perpetual | 76 | |||||||
Volleyball
[edit]Women's tournament
[edit]The semifinals in the women's division was restarted after the league forfeited all the games that April Ann Sartin and Ronnery dela Cruz of Perpetual Help and Arianne Yap and Janel Lim of St. Benilde played for eligibility violations. CSB's and Perpetual's games during the elimination round were also forfeited.[3]
Elimination round
[edit]
Qualified to the semifinals |
Win |
Semifinals
[edit]
Qualified to the finals |
|
Finals
[edit]Date | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jan 20 | San Sebastian Lady Stags | 3–1 | Letran Lady Knights | 25 –14 | 21 –25 | 25 –21 | 25 –18 | – | 96–78 |
Jan 26 | San Sebastian Lady Stags | 3–2 | Letran Lady Knights | 22–25 | 22–25 | 25–12 | 25–15 | 15–11 | 107–88 |
San Sebastian wins series 2–0 |
Men's tournament
[edit]Elimination round
[edit]
Qualified to the semifinals |
Win |
Semifinals
[edit]
Qualified for the finals |
|
Finals
[edit]Date | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jan 20 | Perpetual Altas | 3–1 | Arellano Chiefs | 25–15 | 25–21 | 20–25 | 25–17 | – | 95–78 |
Jan 24 | Perpetual Altas | 3–1 | Arellano Chiefs | 22–25 | 25–10 | 25–17 | 25–18 | – | 97–70 |
UPHSD wins series 2–0 |
Juniors' tournament
[edit]Elimination round
[edit]
Qualified to the semifinals |
Win |
Semifinals
[edit]
Qualified to the finals |
|
Finals
[edit]Date | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jan 20 | Perpetual Junior Altas | 3 –1 | San Sebastian Staglets | 25–19 | 25–17 | 23–25 | 25–15 | – | 98–76 |
Jan 27 | Perpetual Junior Altas | 3 –0 | San Sebastian Staglets | – | – | – | – | – | – |
UPHSD wins series 2–0 |
Football
[edit]Men's tournament
[edit] First round[edit]
Qualified to the finals | Second round[edit]
Qualified to the finals |
Schedule
[edit]Teams | Round 1 | Round 2 | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |
AU | ||||||||||
Benilde | ||||||||||
EAC | ||||||||||
MIT | ||||||||||
SBC | ||||||||||
Perpetual |
Win
Draw
Loss
Juniors' tournament
[edit]Elimination round
[edit]
Qualified to the semifinals |
Win |
Semifinals
[edit]
Qualified to the finals |
Win |
Beach Volleyball
[edit]Men's tournament
[edit]Team | W | L | PCT |
---|---|---|---|
Arellano Chiefs | 8 | 0 | 1.000 |
Letran Knights | 7 | 1 | .875 |
Perpetual Altas | 6 | 2 | .750 |
Benilde Blazers | 5 | 3 | .625 |
San Beda Red Lions | 4 | 4 | .500 |
JRU Heavy Bombers | 3 | 5 | .375 |
EAC Generals | 2 | 6 | .250 |
Mapúa Cardinals | 1 | 7 | .125 |
San Sebastian Stags | 0 | 8 | .000 |
Season host is boldfaced.
Qualified to the semifinals
Bracket
[edit]Semifinals | Finals | ||||||||
1 | Arellano | 2 | |||||||
4 | Benilde | 0 | |||||||
1 | Arellano | 2 | |||||||
2 | Perpetual | 0 | |||||||
2 | Perpetual | 2 | |||||||
3 | Letran | 1 |
Finals
[edit]Team | 1 | 2 | Sets |
---|---|---|---|
Perpetual | 12 | 17 | 0 |
Arellano | 21 | 21 | 2 |
Juniors' tournament
[edit]Team | W | L | PCT |
---|---|---|---|
Perpetual Junior Altas | 7 | 0 | 1.000 |
San Sebastian Staglets | 6 | 1 | .857 |
EAC–ICA Brigadiers | 4 | 3 | .571 |
San Beda Red Cubs | 4 | 3 | .571 |
La Salle Green Hills Greenies | 3 | 4 | .429 |
Arellano Braves | 3 | 4 | .429 |
Letran Squires | 1 | 6 | .143 |
JRU Light Bombers | 0 | 7 | .000 |
Season host is boldfaced.
Qualified to the semifinals
Bracket
[edit]Semifinals | Finals | ||||||||
1 | Perpetual | 2 | |||||||
4 | San Beda | 0 | |||||||
1 | Perpetual | 2 | |||||||
2 | San Sebastian | 0 | |||||||
2 | San Sebastian | 2 | |||||||
3 | EAC | 0 |
Finals
[edit]Team | 1 | 2 | Sets |
---|---|---|---|
Perpetual | 23 | 21 | 2 |
San Sebastian | 21 | 10 | 0 |
Women's tournament
[edit]Team | W | L | PCT |
---|---|---|---|
Perpetual Lady Altas | 8 | 0 | 1.000 |
Benilde Lady Blazers | 7 | 1 | .875 |
Letran Lady Knights | 6 | 2 | .750 |
EAC Lady Generals | 4 | 4 | .500 |
Arellano Lady Chiefs | 4 | 4 | .500 |
JRU Lady Bombers | 3 | 5 | .375 |
San Beda Red Lionesses | 3 | 5 | .375 |
San Sebastian Lady Stags | 1 | 7 | .125 |
Mapúa Lady Cardinals | 0 | 8 | .000 |
Season host is boldfaced.
EAC advanced by virtue of a 2–0 win over Arellano during the elimination round.
Qualified to the semifinals
Bracket
[edit]Semifinals | Finals | ||||||||
1 | Perpetual | 2 | |||||||
4 | EAC | 0 | |||||||
1 | Perpetual | 2 | |||||||
3 | Letran | 0 | |||||||
2 | Benilde | 1 | |||||||
3 | Letran | 2 |
Finals
[edit]Team | 1 | 2 | Sets |
---|---|---|---|
Perpetual | 21 | 21 | 2 |
Letran | 19 | 18 | 0 |
Chess
[edit] Seniors Division[edit]
CSB won all of their games to become automatic champions. Awardees[edit]
| Juniors' Division[edit]
Qualified to the finals Finals[edit]
Awardees[edit]
|
Swimming
[edit] Seniors Division[edit]
| Juniors Division[edit]
| Women's Division (Demonstration Sport)[edit]
|