Year | Men's singles | Women's singles | Men's doubles | Women's doubles | Mixed doubles |
1963 | Bernd Frohnwieser | Hilde Themel | Bernd Frohnwieser Harald Pirsch | Mariča Amf Meta Bogel | Bernd Frohnwieser Hilde Themel |
1964 | Tomaž Pavčič | Mariča Amf | Oki Drinovec Jani Drinovec | Helmut Kraule Breda Križman |
1965 | Michael Rawlings | Meta Bogel | Bernd Frohnwieser Harald Pirsch | Johanna Holzer Nina Pomahacová | Vladimir Zrno Alena Mládková |
1966 | Franz Beinvogl | Hilde Kreulitsch | Franz Beinvogl Rupert Liebl | Hilde Kreulitsch Anni Fritzer | Bernd Frohnwieser Hilde Kreulitsch |
1967 | Irena Červenková | Franz Beinvogl Jani Drinovec | Franz Beinvogl Inge Mönch |
1968 | No competition |
1969 | Otto Eckarth | Lučka Križman | Mitja Žorga Slavko Županič | Marta Amf Vita Bohinc | Slavko Županič Lučka Križman |
1970 | Danče Pohar | Otto Eckarth Rudi Mahin | Lučka Križman Breda Križman | Danče Pohar Mariča Amf |
1971 | Franz Beinvogl | Otto Eckarth Erich Mader | Franz Beinvogl Vita Bohinc |
1972 | No competition |
1973 | Stane Koprivšek | Lučka Križman | Gregor Berden Stane Koprivšek | Lučka Križman Marta Amf | Gregor Berden Marta Amf |
1974 | Ildikó Szabó |
1975 | Otto Eckarth | Lučka Križman | Gregor Berden Slavko Županič | Éva Cserni Ildikó Szabó | Janos Cserni Éva Cserni |
1976 | Gregor Berden | Éva Cserni | Stane Koprivšek Jani Caleta | Erika Meisenhalter Herta Schwarz | Gregor Berden Marta Amf |
1977– 1992 | No competition |
1993 | Hannes Fuchs | Andrea Harsági | Vladislav Druzchenko Valerij Strelcov | Elena Nozdran Ira Koloskova | Valerij Strelcov Elena Nozdran |
1994 | Jürgen Koch | Irina Serova | Fernando Silva Ricardo Fernandes | Svetlana Alferova Elena Denisova | Artur Khachaturyan Svetlana Alferova |
1995 | Denis Pešehonov | Maja Pohar | Stephan Schneider Markus Hegar | Maja Pohar Urša Jovan | Andrej Pohar Maja Pohar |
1996 | Pedro Vanneste | Sandra Dimbour | Manuel Dubrulle Vincent Laigle | Andrea Dakó Melinda Keszthelyi | Manuel Dubrulle Sandrine Lefèvre |
1997 | Joanne Muggeridge | Russell Hogg Kenny Middlemiss | Elinor Middlemiss Sandra Watt | Kenny Middlemiss Elinor Middlemiss |
1998 | Andrej Pohar | Mark Manha Howard Bach | Joanne Muggeridge Felicity Gallup | Andrej Pohar Maja Pohar |
1999 | Richard Vaughan | Katja Michalowsky | Manuel Dubrulle Vincent Laigle | Corinne Jörg Fabienne Baumeyer |
2000 | Colin Haughton | Anne Maria Pedersen | Mathias Boe Michael Jensen | Britta Andersen Lene Mørk | Mathias Boe Britta Andersen |
2001 | Nabil Lasmari | Maja Pohar | Nikolay Zuev Stanislav Pukhov | Elena Shimko Marina Yakusheva | Nikolay Zuev Marina Yakusheva |
2002 | Jürgen Koch | Petya Nedelcheva | Rasmus Andersen Carsten Mogensen | Ekaterina Ananina Anastasia Russkikh | Alexandr Russkikh Anastasia Russkikh |
2003 | Shōji Satō | Jill Pittard | Nikolay Zuev Nicholas Kidd | Marina Yakusheva Elena Shimko | Simon Archer Donna Kellogg |
2004– 2007 | No competition |
2008 | Jan Vondra | Linda Zechiri | Michael Lahnsteiner Peter Zauner | Emelie Lennartsson Emma Wengberg | Vladimir Metodiev Gabriela Banova |
2009[1] | Harry Wright | Maja Tvrdy | Jürgen Koch Peter Zauner | Johanna Goliszewski Claudia Vogelgsang | Peter Zauner Simone Prutsch |
2010[2] | Pablo Abián | Lianne Tan | Ruud Bosch Koen Ridder | Natalia Pocztowiak Staša Poznanovič | Mao Hong Natalia Pocztowiak |
2011[3] | Hsu Jen-hao | Carola Bott | Lukasz Moren Wojciech Szkudlarczyk | Johanna Goliszewski Carla Nelte | Zvonimir Đurkinjak Staša Poznanović |
2012[4] | Andrew Smith | Nicole Schaller | Zvonimir Đurkinjak Zvonimir Hölbling | Isabel Herttrich Inken Wienefeld |
2013[5] | Ramdan Misbun | Marija Ulitina | Nikita Khakimov Vasily Kuznetsov | Alida Chen Soraya de Visch Eijbergen |
2014[6] | Flemming Quach | Stefani Stoeva | Zvonimir Đurkinjak Zvonimir Hölbling | Gabriela Stoeva Stefani Stoeva | Jeppe Ludvigsen Mai Surrow |
2015[7] | Dmytro Zavadsky | Marija Ulitina | Linda Efler Lara Kaepplein | Bastian Kersaudy Lea Palermo |
2016[8] | Kieran Merrilees | Julie Dawall Jakobsen | Josh Magee Sam Magee | Chloe Birch Sarah Walker | Mikkel Mikkelsen Mai Surrow |
2017[9] | Erik Meijs | Matijs Dierickx Freek Golinski | Olga Arkhangelskaya Natalia Rogova |
2018[10] | Toby Penty | Qi Xuefei | Jeppe Bay Rasmus Kjær | Bengisu Erçetin Nazlıcan İnci | Gregory Mairs Jenny Moore |
2019[11] | Sourabh Verma | Clara Azurmendi | Shohei Hoshino Yujiro Nishikawa | Jenny Moore Victoria Williams | Gregory Mairs Victoria Williams |
2020 | Cancelled[note 1] |
2021[13] | Arnaud Merklé | Mutiara Ayu Puspitasari | Putra Erwiansyah Patra Harapan Rindorindo | Low Yeen Yuan Valeree Siow | Choong Hon Jian Toh Ee Wei |
2022[14] | Collins Valentine Filimon | Lin Hsiang-ti | Wei Chun-wei Wu Guan-xun | Meilysa Trias Puspita Sari Rachel Allessya Rose | Kristian Kræmer Amalie Cecilie Kudsk |
2023[15] | Sameer Verma | Huang Yu-hsun | Low Hang Yee Ng Eng Cheong | Liu Chiao-yun Wang Yu-qiao | Jesper Toft Clara Graversen |
2024[16] | Justin Hoh | Rakshitha Sree Santhosh Ramraj | Muhammad Al Farizi Nikolaus Joaquin | Siti Sarah Azzahra Agnia Sri Rahayu | Amri Syahnawi Indah Cahya Sari Jamil |