Andrzej Bursa – Wikipédia

Andrzej Bursa
A lázadó költő
A lázadó költő
Született1932. március 21.[1][2][3]
Krakkó[4]
Elhunyt1957. november 15. (25 évesen)[1][2][3]
Krakkó[4]
Állampolgárságalengyel
Foglalkozása
IskoláiJagelló Egyetem
Halál okabetegség
SírhelyeRakowicki temető
A Wikimédia Commons tartalmaz Andrzej Bursa témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Andrzej Bursa (Krakkó, 1932. március 21.Krakkó, 1957. november 15.) lengyel költő, író, drámaíró, újságíró. A lengyel irodalom kiemelkedő képviselője az úgynevezett „1956-os generációban”.

Élete

[szerkesztés]

Andrzej szülei, Maria és Felix Bursa, a második világháború után ideológiai különbségek miatt váltak el. Apja meggyőződéses kommunista volt, anyja betartotta a katolikus hagyományokat. A kitartóan anti-marxista Andrzej állandóan összecsapott az apjával.

1945-től az egyik krakkói középiskolában tanult. Később a Jagelló Egyetemen újságíró szakra járt, de három hónappal később a filológia karra került, és bolgár szakon folytatta a tanulmányait. Három évvel később nehéz pénzügyi helyzete miatt félbehagyta az iskolát.

1952 februárjában feleségül vette Ludwiką Szemioth-ot, a Krakkói Képzőművészeti Akadémia hallgatóját. Ebből a házasságból fia (Michael) született.

1954 és 1957 között Krakkóban dolgozott a Dziennika Polskiego újságnál riporterként. Szövegei a cenzúrázás ellenére is felismerhetők voltak. Maga sem rejtette véka alá, hogy kizárólag a pénz kedvéért dolgozott. Ugyanezen anyagi okokból csatlakozott a Lengyel Egyesült Munkáspárthoz, de hamarosan elhagyta a pártot. Az anyja örökségével, a katolikus egyházzal is szakított, töröltette a nevét az egyházi plébániatemplomból.

Röviddel a halála előtt kilépett az újság szerkesztőségéből, a cenzúra ellen tiltakozott, miután versgyűjteményét nem tették közzé. A könyv csak 1958-ban jelent meg, a szerző halála után, ez akkor a lengyel költészet fontos eseménye volt.

Andrzej Bursa sírja a Rakowicki temetőben

1957. november 15-én meghalt veleszületett szívbetegségben. Sok éven keresztül azt hitték, hogy öngyilkosságot követett el. A Rakowicki temetőben temették el.

Költészete

[szerkesztés]

1954-ben publikálta első versét, életében 37 verset és egy novellát tett közzé a különböző folyóiratokban. Bursa alkotói pályafutása csak három évig tartott, de ez is elegendő volt ahhoz, hogy a munkássága fennmaradjon a lengyel költészetben.

Munkáját nagyrészt a lázadás, a brutalitás és a cinizmus töltötte be; a verseit a naturalizmus és az esztétika küzdelme jellemezte. A tartós humanista értékeket és az igazságokat kereste az emberről és önmagáról. Alkotásai tökéletesen leírták a kortárs valóságot leleplező és kompromisszumok nélküli világot, ugyanakkor telítették rejtett dalszöveggel.

A társadalmi élet normáival, a romantikus hagyományokkal, az egyezményekkel és az erkölccsel szembeni lázadás Bursa munkájának csak felületes olvasata. A költő észrevette a gonoszt maga körül, és megfelelő irodalmi eszközökkel fejezte ki, de munkáiban egyértelmű igény mutatkozott a jóval való közösség iránt.

A versek mellett Bursa írta a Karbunkuł című színdarabot (Jan Güntner a társszerzője) és a fantasztikus A sárkány sztorit.

Művei

[szerkesztés]
  • Luiza (vers)
  • Zabicie ciotki (regény) A gyilkos nagynénje
  • Karbunkuł (színdarab)
  • versek és gyűjtemények
    • Głos w dyskusji o młodzieży (1954) Hang az ifjúságról szóló vitában
    • Wiersze (1958) Versek
    • Utwory wierszem i prozą (1969) Vers és próza
  • Smok (A sárkány) groteszk, fantasztikus történet[5]

Emlékezete

[szerkesztés]
  • 1959-ben posztumusz megkapta a legértékesebb debütálásáért járó díjat.
  • 1967-ben létrehozták az Andrzej Bursa költői díjat, amelyet sok fiatal lengyel költőnek adományoztak (például Ewa Lipska és Stanisław Barańczak).

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. a b BnF-források (francia nyelven). (Hozzáférés: 2015. október 10.)
  2. a b ISFDB (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  3. a b Brockhaus (német nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  4. a b a Német Nemzeti Könyvtár katalógusa (német nyelven). (Hozzáférés: 2020. június 10.)
  5. Eredetileg a Versek gyűjteményében jelent meg, később a Przepowiednia című lengyel fantasztikus antológiában.

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben az Andrzej Bursa című lengyel Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források

[szerkesztés]
  • Andrzej Bursa élete (lengyelül)
  • Stanisław Stanuch: Andrzej Bursa (Varsó, Állami Kiadóintézet, 1984)

További információk

[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]