Barekamutjun állomás – Wikipédia

Barekamutjun állomás
Բարեկամություն
Cím
Ország Örményország
HelyJereván
NévadóBarekamutjun tér
Építési adatok
Megnyitás1981. március 7.
TervezőGeraszim Gevorgján
Építész(ek)Feniksz Darbinján
Felhasználási területmetróállomás
Egyéb jellemzők
Peronnal rendelkező vágányok száma2
Utasperonok száma1
Része ennekJereváni metró
Szomszédos állomásokMarsall Bagramján (Garegin Nzsdehi tér, 1-es metróvonal)
IdőzónaUTC+04:00
Vasútvonalak
1-es metróvonal
Vágányhálózat
Elhelyezkedése
Barekamutjun állomás (Örményország)
Barekamutjun állomás
Barekamutjun állomás
Pozíció Örményország térképén
é. sz. 40° 11′ 52″, k. h. 44° 29′ 39″40.197889°N 44.494233°EKoordináták: é. sz. 40° 11′ 52″, k. h. 44° 29′ 39″40.197889°N 44.494233°E
Térkép
A Wikimédia Commons tartalmaz Barekamutjun állomás témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Barekamutjun állomás (örményül: Բարեկամություն) a jereváni metróvonal északi végállomása. Az állomást a vonalon a Marsall Bagramján állomás követi.[1]

Ez az állomás a jereváni metró egyik regrégebbi állomása, amely 1982. március 7-én nyitotta meg kapuit. Az állomást az örmény és az orosz nép barátságának tiszteletére nevezték el. A metróállomás a Barekamutjun (Barátság) téren található.

A vonal meghosszabbítását innen tervezik, amely két új állomás megnyitását jelentené, amelyek közül az első az Ajapnjak, majd a Nazarbekján állomás, amely a jövőbeni végállomás lenne.

Dizájn

[szerkesztés]
A Barátság emlékmű

A föld alatt fehér márvánnyal bélelt kör alakú állomás található. Az állomás három mozgólépcsővel van felszerelve. A fehér márvánnyal bélelt oszlopok támasztják alá az állomás boltíves mennyezetét. Az oszlopok találkozási pontjait a mennyezettel az állomás teljes hosszában dekoratív hímzés díszíti, amelyre fénycsövek vannak rögzítve. A keresztmetszetben az oszlopok kereszthez közeli alakúak. Az állomási vágány falait fehér márvány, a padlót szürke gránit borítja.

A terem másik végében a Barátság emlékmű található, amelyen egy népviseletbe öltözött orosz lány kenyeret és sót ad egy örmény nőnek, aki pedig szőlővel és gyümölccsel kedveskedik az orosz lánynak. A dombormű készítője Ghukas Csubarján. A világítás segítségével a panel vizuálisan elkülönül az állomás fő részétől.

A tér alatti földalatti átjáró középső részében eredetileg kávézó épült, a falak mentén üzletek sorakoztak, a metró bejáratát pedig szökőkút díszítette. A 90-es években eltávolították a szökőkutat és a kávézót, az üzleteket pedig privát bevásárlóbódékká alakították.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Բարեկամություն (hy-AM nyelven). yermetro.am