Devlet Berdi kán – Wikipédia

Devlet Berdi

Arany Horda
Uralkodási ideje
1427 1427
ElődjeBarak kán
UtódjaBarak kán
Életrajzi adatok
UralkodóházDzsingiszid
SzületettArany Horda
Elhunyt1427
ÉdesapjaDzsabbárberdi kán
SablonWikidataSegítség

Devlet Berdi (†1427) az Arany Horda kánja három napig.

Származása

[szerkesztés]

Devlet Berdi a sajbánidák (Dzsingisz kán Sajbán nevű unokájától származó tatár dinasztia) krími ágából származott, apja Tas Timur volt, aki a 14. század végén megpróbált önállósodni a Krímen, de Timur Lenk hadjárata elsöpörte uralmát. Devlet Berdi unokaöccse volt I. Hadzsi Giráj, a Krími Kánság megalapítója. Egy másik elképzelés szerint Toktamis kán fia volt, esetleg unokája, Dzsabbárberdi révén.

Harca a trónért

[szerkesztés]
Devlet Berdi Kaffában talált pénze

Devlet Berdi egyike volt a trónkövetelőknek, akik az Edögej emír 1419-es halála utáni zűrzavarban kánná kiáltották ki magukat. 1419-ben még nem jutott nagy szerephez, amikor a két másik trónkövetelő, Olugh Mohammed (aki Devlet Berdi unokatestvére volt) és Barak harcából az utóbbi került ki győztesen, Mohammed pedig Litvániába menekült. 1426-ban Mohammed visszatért, a Volgán túlra űzte Barakot és elfoglalta a fővárost, Szarajt. A következő évben Barak új seregekkel visszatért, Devlet Berdi pedig kihasználva, hogy vetélytársai egymással vannak elfoglalva, szintén kánná kiáltotta ki magát a Krímen. Barak kivetette Szarajból Mohammedet, aki azonban megtartotta hatalmát a volgai bolgárok területén. Devlet Berdi ekkor Barakra támadt, megszállta a fővárost, de három nappal később Barak visszatért, visszavette Szarajt, Devlet Berdiről pedig nem írnak többé a források, feltehetőleg meghalt.

IV. (Komnénosz) János trapezunti császár Devlet Berdi ismeretlen nevű lányát vette feleségül, aki így Trapezunt császárnéja lett.

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a(z) Девлет-Берди című orosz Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.