Gbadolite – Wikipédia

Gbadolite
Közigazgatás
Ország Kongói Demokratikus Köztársaság
TartományÉszak-Ubangi tartomány
Alapítás éve1972. december 8.
PolgármesterNgbabesi Crispin
Népesség
Teljes népesség55 868 fő (2008)[1] +/-
Népsűrűség201 fő/km²
Földrajzi adatok
Tszf. magasság462 m
Terület278 km²
Elhelyezkedése
Térkép
é. sz. 4° 16′ 30″, k. h. 21° 00′ 00″4.275000°N 21.000000°EKoordináták: é. sz. 4° 16′ 30″, k. h. 21° 00′ 00″4.275000°N 21.000000°E
A Wikimédia Commons tartalmaz Gbadolite témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség
A „dzsungel Versailles-a”, műholdfelvételen

Gbadolite, más néven Gbado-Lite a Kongói Demokratikus Köztársaság Észak-Ubangi tartományának fővárosa. Lakosainak száma 55 868 (2008). A város esőerdőkkel borított területen fekszik, gyakorlatilag csak légi úton lehet megközelíteni. A várostól a szomszédos településekhez nem vezet szilárd burkolatú út.

Földrajza

[szerkesztés]

A város az Ubangi-folyótól 12 km-re délre fekszik. Az Ubangi ezen a szakaszán a Közép-afrikai Köztársaság és a Kongói Demokratikus Köztársaság határfolyója.

Története

[szerkesztés]

Gbadolite az egykor Zaire-nek nevezett ország akkori elnökének, Mobutu Sese Sekónak szülőföldjén fekvő város és Mobutu kedvenc tartózkodási helye. Mobutu gondoskodott arról, hogy Gbadolite város lakói megkapják azt a kényelmet, melyből az ország többi területének nem volt része. Ilyen volt a megbízható elektromos energia-ellátás, vagy az ivóvízellátás. A város útjai az ország legjobban karbantartott útjai közé tartoztak.

Mubutu fényűző várossá építtette Gbadolite-ot, melyre gyakran az „dzsungel Versailles-a” néven is hivatkoztak. A közeli Ubangi-folyón Mobayi Mbongonál vízerőművet építtetett, megépíttette a város repülőterét, a Gbadolite repülőteret, (IATA: BDT, ICAO: FZFD)[2] mely akár a Concorde számára is alkalmas leszállóhely volt, valamint három nagy palotát is felépítettek a városban. Mobutu uralma alatt az élelmiszer-feldolgozás, az útépítés és a házépítés adott bőségesen munkahelyeket a város lakóinak. A városban jó felszereltségű kórház is volt, melyet a háború során, 1977-ben teljesen tönkretettek. Gbadolite jezsuita irányítású főiskolája, a College Presidentiel híres volt tudományos színvonaláról. Mobutu a jezsuitáknak adományozta az oktatási intézményt. A főiskolán kémiát, fizikát, számítástechnikát tanítottak, és a hallgatók olimpiai sportágakban is kipróbálhatták magukat.

A város nevezetessége volt a Chapelle Marie la Misericorde, ebben a fényűző templomban temette el Mobutu első feleségét, Mama Mobutut.

Ellenzéki erők katonái Gbadolite-ban, 2000 szeptemberében

A Gbadolite melletti Kawelében két palota épült. Az egyik egy kínai pagodákból álló, gondosan kidolgozott komplexum, a másik egy korszerű építésű palota, mindkettő Mobutu és vendégei számára volt fenntartva. A Gbadolite-ban épült háromszintes palotát elsősorban közcélokra használták.

Amikor Laurent-Désiré Kabila sikeres lázadása 1997-ben elűzte Mobutut, Gbadolite-ot megrohanták, és a palotákat csaknem teljesen kifosztották. A palotákat mára már teljesen benőtte az esőerdő növényzete.

1998-ban a Kongó felszabadításáért küzdő, ugandai támogatású MLC (Mouvement de Libération du Congo) lázadó csoport, melyet Jean-Pierre Bemba vezetett, elfoglalta Gbadolite városát Kabila kormányerőitől, és a város az MLC főhadiszállása lett.

Hivatkozások

[szerkesztés]
  1. Népességi adatok
  2. Moanda Airport[halott link]

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]
Commons:Category:Gbadolite
A Wikimédia Commons tartalmaz Gbadolite témájú médiaállományokat.