Gephyromantis ambohitra – Wikipédia

Gephyromantis ambohitra
Természetvédelmi státusz
Sebezhető
      
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Kétéltűek (Amphibia)
Rend: Békák (Anura)
Alrend: Neobatrachia
Család: Aranybékafélék (Mantellidae)
Alcsalád: Mantellinae
Nem: Gephyromantis
Faj: G. ambohitra
Tudományos név
Gephyromantis ambohitra
(Vences & Glaw, 2001)
Szinonimák
  • Mantidactylus (Gephyromantis) ambohitra Vences & Glaw, 2001
  • Gephyromantis ambohitra — Vences & Glaw, 2006
  • Gephyromantis (Duboimantis) ambohitra — Glaw & Vences, 2006
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Gephyromantis ambohitra témájú rendszertani információt.

A Gephyromantis ambohitra a kétéltűek (Amphibia) osztályába és a békák (Anura) rendjébe aranybékafélék (Mantellidae) családjába tartozó faj.

Előfordulása

[szerkesztés]

Madagaszkár endemikus faja. A sziget északi részén, az Amber (Ambohitra) hegységben, Tsaratanana környékén és a Manongarivo hegységben 500–1200 m-es tengerszint feletti magasságban honos.

Nevének eredete

[szerkesztés]

Nevét felfedezésének helyéről az Amber-hegyről kapta, amit malgas nyelven Ambohitra néven emlegetnek.[1]

Megjelenése

[szerkesztés]

Közepes méretű Gephyromantis faj. A hímek testhossza 34–37 mm, a nőstényeké 32–39 mm. Háta kevésbé szemcsézett, mint a Gephyromantis asperé és a Gephyromantis spiniferé. Hátán két hosszanti bőrredő húzódik. Színe változékony. A hímeknek kettős, feketés színű hanghólyagjuk van.[2]

Természetvédelmi helyzete

[szerkesztés]

A vörös lista a sebezhető fajok között tartja nyilván. Elterjedési területe kisebb mint 20 000 km², erősen fragmentált. Élőhelyének területe folyamatosan csökken, minősége romlik. Bár élőhelye töredezett, több védett területen is előfordul, az Amber-hegy Nemzeti Parkban, a Tsaratanana integrált természetvédelmi területen, valamint a Manongarivo rezervátumban. Élőhelyének elvesztése fenyegeti a mezőgazdaság, a fakitermelés, a szénégetés, az invázív eukaliptuszfajok terjeszkedése, a legeltetés és a lakott területek növekedése következtében.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Vences & Glaw, 2001 : Systematic review and molecular phylogenetic relationships of the direct developing Malagasy anurans of the Mantidactylus asper group (Amphibia, Mantellidae). Alytes, vol. 19, n° 2-4, p. 107-139 (eredeti publikáció Archiválva 2016. március 4-i dátummal a Wayback Machine-ben).
  2. Glaw, F., and Vences, M. (2007). Field Guide to the Amphibians and Reptiles of Madagascar. Third Edition. Vences and Glaw Verlag, Köln

Források

[szerkesztés]