Graduále – Wikipédia

A graduále az a liturgikus könyv a római katolikus egyházban, amely a pap énekein kívül az összes miseéneket tartalmazza.

A 12. század óta elterjedt, de jelentősége a tridenti zsinatot követő gregorián ének-reformmal függ össze. 1577-78-ban Palestrina és Zoilo készítette el átdolgozását, azonban ez akkor mégsem lett kiadva, csak 1614-15-ben jelent meg magánkiadásban. Az Editio Medicaea ezt követően számos kiadásban jelent még meg egészen a 19. század végéig.

A Graduale Sacrosanctae Romanae Ecclesiae (röviden Graduale Romanum) 1908-ban lett kiadva a Vatikáni Nyomda által, s ez még ma is érvényben van. Ez a könyv tartalmazza a gregorián miseénekek hivatalos új változatát.

Az 1972-es Ordo cantus missae a liturgikus reform szerinti újrarendezést tartalmazza, melyben húsz újabb, eredeti dallam és az énekek előadására vonatkozó instrukciók is megtalálhatók.

Kisebb templomok használata számára 1968-ban jelent meg a Graduale simplex, amely egyszerűbb miseénekeket tartalmaz.

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]
  • A Mátyás-graduale; tan., jegyz. Soltész Zoltánné; Magyar Helikon–Corvina, Budapest, 1980
  • Kulcs a graduáléhoz. A Graduale Romanum énekszövegei latinul és magyarul; ford. Szunyogh Xavér Ferenc, Nádasi Alfonz, átdolg. Lindeisz Ferenc; Szt. István Társulat, Budapest, 2005
  • Mátyás-graduale; tan., jegyz. Soltész Zoltánné, tan. szöveggond. Földesi Ferenc, előszó Monok István; Kossuth–OSZK, Budapest, 2007 + CD
  • Graduale Hungaricum; Premontrei Rend Gödöllői Kanóniája, Gödöllő, 2007
  • Fekete Csaba: Örvendezzünk körösztyénök. Délvidéki graduáljaink hagyománya a 17. század első felében; DE Magyar Nyelvtudományi Tanszék, Debrecen, 2012 (Nyelvi és művelődéstörténeti adattár. Kiadványok)