I. e. 68 – Wikipédia
Évszázadok: i. e. 2. század – i. e. 1. század – 1. század
Évtizedek: i. e. 110-es évek – i. e. 100-as évek – i. e. 90-es évek – i. e. 80-as évek – i. e. 70-es évek – i. e. 60-as évek – i. e. 50-es évek – i. e. 40-es évek – i. e. 30-as évek – i. e. 20-as évek – i. e. 10-es évek
Évek: i. e. 73 – i. e. 72 – i. e. 71 – i. e. 70 – i. e. 69 – i. e. 68 – i. e. 67 – i. e. 66 – i. e. 65 – i. e. 64 – i. e. 63
Események
[szerkesztés]Róma
[szerkesztés]- Lucius Caecilius Metellust és Quintus Marcius Rexet választják consulnak. Metellus hamarosan meghal és a helyére választott Servilius Vatia is meghal még a beiktatása előtt, így Marcius Rex egyedül tölti be hivatalát.
- Míg Quintus Caecilius Metellus sorra foglalja el a kilikiai kalózok egyik bázisaként szolgáló Kréta városait, a kalózok kifosztják és felgyújtják Róma kikötőjét, Ostiát és elsüllyesztik a consuli flottát.
- Az év végén Marcius Rexet három légióval Kilikiába küldik, de a tényleges hadműveletek előtt a következő év elején Pompeiust bízzák meg a kalózkodás felszámolásával.
- Lucullus folytatja örményországi hadjáratát és a királyság régi fővárosának, Artaxatának megostromlásával újabb csatára provokálja és ismét legyőzi II. Tigranészt. Az örmények gerillataktikát használnak ellene, állandóan zaklatják a korán jött téli hidegtől kimerült és megtizedelt rómaiakat. A sereg végül lázongani kezd és Lucullus visszavonul Mezopotámiába, ahol ostrom alá veszi Niszibiszt.
Születések
[szerkesztés]- IV. Arszinoé, egyiptomi királynő
Halálozások
[szerkesztés]- Lucius Caecilius Metellus római consul
Fordítás
[szerkesztés]- Ez a szócikk részben vagy egészben a(z) 68 av. J.-C. című francia Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.