Kék acél – Wikipédia

Kék acél
(Blue Steel)
1989-es amerikai film
RendezőKathryn Bigelow
Producer
Műfaj
Forgatókönyvíró
Főszerepben
ZeneBrad Fiedel
OperatőrAmir Mokri
VágóLee Percy
Gyártás
GyártóMetro-Goldwyn-Mayer
Ország Amerikai Egyesült Államok
Nyelvangol
Forgatási helyszínNew York
Játékidő102 perc[1]
Forgalmazás
Forgalmazó
Bemutató
  • 1989
  • 1990. április 26. (Németország)[3]
Korhatárbevétel = 8,2 millió amerikai dollár (csak USA bevétel)[2]
További információk
SablonWikidataSegítség

A Kék acél (eredeti cím: Blue Steel) 1990-es amerikai akció-thriller Kathryn Bigelow rendezésében. A főszerepben Jamie Lee Curtis, Ron Silver és Clancy Brown látható. A filmet 1990. március 16-án mutatták be.

A filmet eredetileg a Vestron Pictures és annak leányvállalata, a Lightning Pictures adta volna ki, de végül a Metro-Goldwyn-Mayer forgalmazta, amely a Vestron pénzügyi problémái és későbbi csődje miatt megvásárolta a filmet. Lawrence Kasanoff, a Vestron akkori produkciós vezetője zöld utat adott a filmnek, és ő lett a producer.

Rövid történet

[szerkesztés]

Egy újonc rendőrtiszt rájön, hogy egy sorozatgyilkossal kezdett randevúzni.

Cselekmény

[szerkesztés]

Megan Turner újonc a New York-i Rendőrségnél. A szolgálati pisztolyával lelő egy rablót, miközben a férfi kirabol egy környékbeli boltot. A rabló Smith & Wesson Model 29 revolvere a földre esik, közvetlenül a kereskedő előtt. Eugene Hunt, az egyik vásárló, aki a földön fekszik, észrevétlenül elveszi a fegyvert, és elsurran. Mivel a rabló fegyverét nem találták meg a helyszínen, és a többi szemtanú nem tudja egyértelműen, hogy látott-e pisztolyt, Turnert egy fegyvertelen ember megölésével vádolják.

Miközben Stanley Hoyt rendőrfőnök-helyettes és felettesei előtt próbálja tisztázni a nevét, a felfüggesztett Turner randizni kezd Hunt-tal, aki a megszállottjává vált. Turner nem tud róla, hogy Hunt magához vette az elejtett fegyvert, és véletlenszerű gyilkosságokat kezd vele elkövetni.

Az első gyilkosságnál egy töltényhüvelyt találnak, amelyre a „Megan Turner” név van rávésve.

Egyik este a lakásán Hunt szokatlan érdeklődést mutat Megan fegyvere és lövőállása iránt. Elárulja, hogy a rablás idején a szupermarketben volt, és hogy az elkövető fegyverével távozott, és hogy ő áll a mostani gyilkosságok mögött. Turner letartóztatja, de konkrét bizonyítékok hiányában az ügyvédje, Mel Dawson szabadon engedi.

Turner Nick Mann nyomozó segítségével küzd azért, hogy megtarthassa a jelvényét és megoldja a gyilkosságokat.

Hunt megérkezik Turner lakására, megtámadja és lelövi Turner legjobb barátnőjét, Tracy-t, a fegyverrel Turner fejére mért ütéssel eszméletlenre veri, majd a fegyvert egy parkban elássa.

Turner magához tér, és Mann-nal együtt Hunt lakására megy, hogy letartóztassa, de Dawson megakadályozza ebben, és azzal fenyegetőzik, hogy ismét kirúgja.

Turner az anyjától keres vigaszt, és felkeresi a családi házat, ami azért kellemetlen hely, mert az apja egész gyerekkorában fizikailag bántalmazta az anyját. Amikor megérkezik, azt látja, hogy anyján zúzódások vannak. Turner feldühödve megbilincseli az apját, és letartóztatja. Az út során megállnak és átbeszélik a dolgot, hogy véget vessenek az anyja bántalmazásának. Amikor visszatérnek a házba, Hunt vendégnek kiadva magát az anyja mellett ül. Feszült szóváltásra kerül sor kettejük között, ahol mindketten utalnak rá, hogy fegyverük van. Amikor a férfi elmegy, a nő a férfi lakására megy, ahol az éjszakát a férfi megfigyelésével tölti.

Másnap reggel Turner követi Huntot a parkba, ahol a férfi elásta a fegyverét. Mann félbeszakítja Hunt és Turner újabb patthelyzetét, ahol Megan megpróbálja rávenni Huntot, hogy próbálkozzon a fegyverével, de Hunt elfut. Abban a hitben, hogy a férfi visszatér a gyilkos fegyverért, megfigyelik a parkot. Turner meglátja egy zseblámpa sugarát, és azt feltételezi, hogy Hunt keresi a fegyvert. Kiszáll a kocsiból, hogy elfogja a férfit, de csak azután, hogy Mannt a kormánykerékhez bilincseli, hogy megakadályozza, hogy kövesse őt. A zseblámpáról kiderül, hogy csak trükk volt: Hunt fizetett egy hajléktalan nőnek, hogy csalja el a rendőröket. Visszatérve az autóhoz, Hunt a kocsi előtt áll, és fegyvert fogva tartja Mannt, és meg akarja ölni. Turner megjelenik, és elsüti a fegyverét, bal karon lövi Huntot, mielőtt az a sűrű forgalomban elmenekülne.

Mann és Turner visszatérnek a lakásába, ahol tudtukon kívül Hunt a fürdőszobában foltozza össze a sebét. A pár lefekszik egymással, majd Mannt Hunt megtámadja és lelövi, amikor a fürdőszobába megy. Turner nem hallja a lövést, mert egy törülköző tompítja. Hunt megtámadja és megerőszakolja Megant, aki végül elrúgja a férfit, majd a kezébe veszi a fegyverét és rálő, de a férfi elmenekül. Mann eszméletlen, és kórházba viszik, ahol Turner azt mondja neki, hogy túléli.

Turner elszánja magát, hogy megkeresi Huntot és végez vele, ezért leüti a rendőrtisztjét, és elveszi az egyenruháját és a fegyverét. Az utcán bolyong, Hunt pedig követi őt a metróba. Turner és Hunt is lövéseket kap, és a lövöldözés az utcán folytatódik. Végül egy hosszú és heves összecsapás után a Wall Street közepén lövi le és öli meg a férfit, miután egy elhagyott autóval elgázolja, és elfogynak a töltényei. A rendőrök megérkeznek, a nőt mentőautóval viszik el.

Szereplők

[szerkesztés]
Színész Szerep Magyar hang[4]
Jamie Lee Curtis Megan Turner rendőrtiszt Spilák Klára
Ron Silver Eugene Hunt Rosta Sándor
Clancy Brown Nick Mann Gesztesi Károly
Elizabeth Peña Tracy Perez Madarász Éva
Louise Fletcher Shirley Turner Pásztor Erzsi
Philip Bosco Frank Turner Dobránszky Zoltán
Richard Jenkins Dawson Barbinek Péter
Kevin Dunn Stanley Hoyt helyettes rendőrfőnök Balázsi Gyula
Tom Sizemore rabló Galambos Péter
Mary Mara feleség
Skipp Lynch oktató
Mike Hodge rendőrfőnök
Mike Starr főfelügyelő

Bevételi adatok

[szerkesztés]

A Kék acél premierje 1990 januárjában volt a Sundance Filmfesztiválon, Park Cityben (Utah).[5] A film bevételi szempontból megbukott.[6]

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Blue Steel (1990 film) című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Blue Steel (18). British Board of Film Classification, 1990. június 5. (Hozzáférés: 2015. augusztus 4.)
  2. Blue Steel (1990). Box Office Mojo. Internet Movie Database. (Hozzáférés: 2015. augusztus 4.)
  3. Lexicon of international films (német nyelven). Zweitausendeins
  4. Kék acél - ISzDb (magyar nyelven). Internetes Szinkron Adatbázis. (Hozzáférés: 2022. május 19.)
  5. James, Caryn. „Critic's Notebook; Hollywood Tactics Invade the Sundance Festival”, The New York Times , 1990. február 5., 11. oldal. [2015. május 25-i dátummal az eredetiből archiválva] (Hozzáférés: 2019. május 13.) 
  6. Weekend Box Office: 'Red October' Doing Fine in March”, Los Angeles Times (Hozzáférés: 2012. június 5.) 

További információk

[szerkesztés]