Okamura Jaszudzsi – Wikipédia

Okamura Jaszudzsi
Okamura Jaszudzsi tábornok
Okamura Jaszudzsi tábornok
Született1884. május 15.
Tokió, japán Japán
Meghalt1966. szeptember 2. (82 évesen)
Tokió,  Japán
Állampolgársága
Nemzetisége japán
Szolgálati ideje19041945
RendfokozataTábornok
CsatáiOrosz–japán háború,
Második kínai–japán háború
Kitüntetései
  • Order of the Sacred Treasure, 1st Class
  • Order of the Rising Sun, 1st class
  • Order of the Golden Kite, 1st Class
  • Order of the Golden Kite
Iskolái
A Wikimédia Commons tartalmaz Okamura Jaszudzsi témájú médiaállományokat.

Okamura Jaszudzsi (岡村 寧次; Hepburn: Yasuji Okamura?) (Tokió, 1884. május 15. – Tokió, 1966. szeptember 2.) a Japán Császári Hadsereg tábornoka, és 1944. novemberétől a Kínai Expedíciós Hadsereg főparancsnoka volt. A második világháború vége után a Kínai Köztársaságban volt katonai tanácsadó 1949-ig.

Élete

[szerkesztés]

Korai évei

[szerkesztés]

1884. május 15-én született Tokióban. A Szakamacsi Általános Iskolába járt, majd 1897-ben megkezdte tanulmányait a Vaszeda Középiskolában. 1898-ban átiratkozott egy tokiói katonai előkészítő iskolába. 1899-ben lett a Japán Császári Katonai Akadémia tanulója és tanulmányait 1904-ben fejezte be. Osztálytársai voltak többek között Itagaki Szeisiró, Doihara Kendzsi és Andó Rikicsi, később mind tábornokok. Hadnagyként az 1. gyalogos ezredhez osztották be.

1910-ben megkezdte tanulmányait a japán Vezérkari Akadémián, és 1913-as ballagása után századossá léptették elő. Az első világháború idején a hadsereg vezérkarában szolgált. Az 1920-as évek elején rövid időre Kínába költözött, és ott egy hadúr katonai tanácsadójaként tevékenykedett.[1]

Kínai szolgálata

[szerkesztés]

1931–1933 között a Sanghaji Expedíciós Hadsereg helyettes vezérkari főnöke volt, a Kvantung-hadsereg égisze alatt. Emlékiratai szerint részt vett a Nagaszaki-prefektúra területén folyó speciális toborzási akcióban, amelynek célja az volt, hogy kéjlányokat gyűjtsenek a hadsereg bordélyházai számára. 1933 és 1934 között pedig a japán katonai attasé Mandzsukuo bábállamában.

1936-ban léptették elő altábornaggyá és kinevezték a 2. hadosztály parancsnokává.[2]

Második kínai–japán háború

[szerkesztés]

1938-ban, egy évvel a Marco Polo-hídi incidens után Okamurát nevezték ki a 11. Japán Hadsereg főparancsnokává, amely több olyan fontos összecsapásban is részt vett a háború folyamán, mint a vuhani csata, a nancsangi csata és a csangsai csata.[3] Josiaki Josimi történész szerint Okamurát felhatalmazta Hirohito japán császár, hogy az ütközetek során mérges gázt használjon, ha a hadi helyzet úgy kívánja.[4]

1940. áprilisában kapta meg a tábornoki rendfokozatot. 1941. júliusában pedig kinevezték az Észak-Kína Körzeti Hadsereg parancsnokává. 1941. december hónapjában kapta meg a főparancsnokság 575. számú parancsát, amely a három pusztítás (mindent felgyújtani, mindenkit megölni, mindent elrabolni) stratégia alkalmazását jelentette Észak-Kínában, azzal a céllal, hogy megtörjék a kínai kommunista erőket. Micujosi Himeta történész szerint a felperzselt föld taktikája 2,7 millió kínai halálát okozta a területen.[5]

1944-ben Okamura volt a nagyméretű és igen sikeres Icsigo hadművelet parancsnoka, amely a dél-kínai repterek ellen irányult. Novemberben aztán a Kínai Expedíciós Hadsereg főparancsnoka lett, amely pozícióját a második világháború végéig betöltötte.[1] A Nankingi megadási ceremónián, 1945. szeptember 9-én Okamura képviselte a magukat megadó japán erőket.

Élete a világháború után

[szerkesztés]

1948. júliusában a nankingi per során háborús bűnök elkövetésével vádolták meg, azonban a nacionalista kínaiak vezetője, Csang Kaj-sek azonnal közbeavatkozott, és védelmet nyújtott Okamura számára,[6] aki 1946 óta szolgálta a nacionalista erőket, mint katonai tanácsadó.[1] Miután a nacionalisták elvesztették a kínai polgárháborút és Tajvan szigetére szorultak vissza, Okamura visszatért Japánba. 1966. szeptember 2-án halt meg Tokióban.

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Yasuji Okamura című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források

[szerkesztés]
  1. a b c Budge, The Pacific War Online Encyclopedia
  2. Ammenthorp, The Generals of World War II
  3. Chen, World War II Database
  4. Yoshimi and Matsuno, Dokugasusen Kankei Shiryô II (Material on Toxic Gas Warfare), Kaisetsu, 1997, 25-29. old.
  5. Mitsuyoshi Himeta: (姫田光義) (日本軍による『三光政策・三光作戦をめぐって』) (Concerning the Three Alls Strategy/Three Alls Policy By the Japanese Forces), Iwanami Bukkuretto, 1996, Bix, Hirohito and the Making of Modern Japan, 2000
  6. Herbert Bix, Hirohito and the Making of Modern Japan, 2000, 594. old.