Rönkfa kerítés – Wikipédia
A rönkfa kerítés, vagy cölöp kerítés fából készült kerítéstípus Európa északi országaiban, főleg vidéken. Észtország, Finnország, Norvégia, illetve Svédország területén terjedt el. Ezt a kerítéstípust főleg azokban a vidéki gazdaságokban használták, amelyek állattartással foglalkoztak. Elsősorban nem a birtokhatárok kijelölésére szolgált, hanem az állatok elkerítésére.
Készítése, szerkezete
[szerkesztés]Elkészítéséhez meglehetősen sok faanyagra van szükség, ám ez az erdőségekkel gazdagon borított északi országokban nem okozott gondot. A kerítés gerincét alkotó cölöpök, vagy rönkök többnyire fenyő, vagy boróka alapanyagból készültek. A fákat nem hántolták le, hanem kéreggel együtt állították be a kettő szűk oszlopsor közé úgy, hogy azok egy bizonyos dőlésszögben az alattuk lévő rönköket feszítették lefelé. Mivel a cölöpök nem vízszintesen voltak elhelyezve, ezért a víz lefolyt róluk. A felhasznált cölöpök többnyire 5-7 cm vastag, fiatal fák voltak.
Elnevezései
[szerkesztés]A rönkfa kerítést minden országban más és más nevekkel látták el a helyi népek. Svédországban a gärdesgård, a gärsgård, illetve a gärdsgård nevet viseli. Finnországban riukuaita, risuaita, puuaita (magyarul: fakerítés), puinen viistoaita, aidasaita, särentöaita illetve pistoaita és pisteaita néven ismerik. Az aita utótag kerítést jelent. Észtországban a roigasaed és a teivasaed kifejezéseket használják erre a kerítéstípusra. Norvégiában pedig skigard néven ismerik.
Galéria
[szerkesztés]- Cölöp kerítés Utajärviban, Finnország
- Småland tartomány, Svédország
- Vékony fákból épített léckerítés egy norvég skanzenben Elverum városában
- Hagyományos rönkfa kerítés, Dovre, Norvégia
- Skigard Alvdal városában
- Rönkfa kerítés felújítása
- A kerítések megerősítésére használt vékonyabb ágak
Fordítás
[szerkesztés]Ez a szócikk részben vagy egészben a Roundpole fence című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
Jegyzetek
[szerkesztés]Hivatkozások
[szerkesztés]- Korhonen, Teppo: Muuttuva maaseutu - historiallinen maatalous: Erilaisia aitatyyppejä. (finnül)
- Ikävalko, Pirkko 2001. Riukuaita ja pärekatto. Opas perinteisestä rakentamisesta. Julkaisija: Maa- ja kotitalousnaisten keskus. Painopaikka: Painorauma, Rauma. ISBN 9789525302257 (finnül)
- Riukuaita perinnemaiseman osana[halott link] (finnül)
- Kosonen, Ilmari 2006. Suuret hevoskeksinnöt, osa 11. Monenlaisia aitoja: Aitoja ja liekoja monista tarpeista. Ratsastus, nro. 3/06, s. 56–58. (finnül)