Rappert-Vencz Gábor – Wikipédia

Rappert-Vencz Gábor
Született1967. július 7. (57 éves)[1]
Temesvár
Állampolgárságaromán
Nemzetiségemagyar
HázastársaRappert-Vencz Stella színésznő[2]
GyermekeiÁron
Foglalkozásaszínész
IskoláiSzentgyörgyi István Színművészeti Főiskola (–1990)
KitüntetéseiKovács György-díj (2006)
Színészi pályafutása
Aktív évek1990 – napjainkig
Tevékenységszínész

SablonWikidataSegítség

Rappert-Vencz Gábor (Temesvár, 1967. július 7. –) erdélyi magyar színész, szabadúszó előadóművész, zenész, műsorvezető.

Életpálya

[szerkesztés]

Színházi családban született (édesapja a neves temesvári színész, Rappert Károly).[3] Elemi és középiskolai tanulmányait szülővárosában végezte. Középiskolai tanulmányai végeztével a Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetben tanult, színész szakon.

1990-ben szerzett színész diplomát, és még ugyanezen év őszén a Szatmárnémeti Északi Színház magyar tagozatához szerződött, melynek 2011 októberéig megszakítás nélkül tagja volt (a társulat egyik vezető színészeként). Tagja volt a társulat művészeti tanácsának és a Proscenium Alapítványnak. 2006-ban művészi munkájáért Kovács György-díjjal tüntették ki.

Színészi munkája mellett szívesen vállalt médiaszereplést, műsorvezetést is. Évekig a szatmárnémeti magyar rádió, a City Rádió műsorvezetője volt, de fontos szereplője (és műsorvezetője) a Román Televízió magyar adásainak is. 2011 októberében, röviddel Nagy Csongor Zsolt felmondása után maga is követte példáját, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy kollégájától eltérően hajlandó végigjátszani a rá már korábban kiosztott szerepeket a műsoron lévő előadásokban. A felmondásuk után indult "nyilatkozatháború" során számos helyi politikus, mecénás és néző vette védelmébe, miközben éles kritikák is érték. A Harag György Társulat művészeti vezetése sajtótájékoztatón cáfolta az általuk megfogalmazott vádakat, több szatmárnémeti színész kollégájuk pedig (Lőrincz Ágnes, Bessenyei István, István István és Némethy Zsuzsa) nyílt levélben kritizálta döntésüket, illetve kérte álláspontjuk újragondolását.[4][5][6]

A sajtóbotránynak egy, a Harag György Társulat tagjainak többsége által jegyzett közös sajtónyilatkozat vetett véget, melyben egyrészt sajnálatukat fejezték ki volt kollégáik döntése miatt (biztosítva őket arról, hogy készek mindkettejüket visszafogadni, amennyiben mégis meggondolnák magukat), másrészt viszont kifejezték abbéli szándékukat, miszerint továbbra is Keresztes Attila vezetésével képzelik el a jövőt.[7]
Rappert Gábor 2012 óta szabadúszó színészként és előadóművészként, reklám- és szinkronszínészként, tévés műsorvezetőként dolgozik, a Szatmárnémeti Északi Színház román tagozatával és különböző kulturális társaságokkal együttműködve.

Fontosabb szerepei a Harag György Társulatnál

[szerkesztés]

Egyéni estek, koncertek

[szerkesztés]

Díjai

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]