Szívférgesség – Wikipédia
A szívférgesség egy potenciálisan halálos betegség, melyet a dirofilaria immitis fonálféreg okoz. A szúnyogcsípéssel terjedő, nálunk elsősorban a kutyákat fenyegető betegség Magyarországon a közelmúltig ismeretlen volt, ám a klímaváltozás miatt terjedni kezdett. A fertőzésre különösen fogékony kutyák mellett a macskák, menyétfélék, és mintegy harminc más állatfaj betegségét írták már le. Az ember is megfertőződhet, de kialakult megbetegedésről nincs információ. A fertőzés megelőzése könnyű, a kifejlődött férgek eltávolítása viszont csak igen komoly műtéttel történhet, ezért a hangsúly a megelőzésen van.
Előfordulása
[szerkesztés]A szívférgesség a világ sok táján régóta ismert. Az első orvosilag igazolt eset 1982-ben történt, de a kutya nem itt fertőződött meg. 2009 óta viszont egyre több olyan eset is előfordult, amikor a kutya nem hagyta el az ország területét, mégis megfertőződött. A féreg terjedéséért feltételezések szerint a klímaváltozás okolható. Egyelőre elég kevés igazolt megbetegedés történt, de feltételezhető, hogy sok kutya úgy pusztult bele, hogy diagnózis nem történt.
Terjedési mechanizmusa
[szerkesztés]A féreg szaporodási- és életciklusa meglehetősen bonyolult. Szükséges hozzá egy olyan gazdaállat, melyben kifejlődött nőstény féreg élt és szaporodott, így a vérében féreglárvák találhatók, melyeknek új gazdatestre van szükségük a fejlődéshez. A fertőzött állatokból szúnyogcsípéskor a vérrel együtt a féreglárvák is a szúnyogba, mint köztesgazdába kerülnek. Két-három hét, a szúnyogban töltött érés után a következő csípéskor egy újabb állatba kerülnek. Itt két-három hónapig főként a kötőszövetben fejlődnek, majd az úgynevezett mikrofilária (miniféreg) állapotukban a vénás rendszeren keresztül eljutnak a szervezet különféle helyeire.
Amikor tüdőartériákba, majd a jobb szívfélbe jutnak, megkapaszkodnak és vérplazmán élnek. További három hónap alatt fejlődnek kifejlett és ivarérett féreggé. Amennyiben nem pusztítja el a gazdaszervezetet, a féreg élettartama kifejezetten nagy, 6-7 év is lehet. A hímek nagysága a 15, a nőstényeké a 30 centimétert is elérheti.
A férgek kifejlődés után szaporodnak, majd a nőstény több évig is életképes lárvákat juttat a vérbe. Ezek itt nem fejlődnek tovább, a ciklus újra kezdődik a szúnyogcsípéssel, majd ezután a következő gazdatestben való fejlődéssel.
A betegség tünetei
[szerkesztés]Mikrofilária állapotban semmi tünetet nem okoznak. Az előbb a tüdőartériákban, majd a jobb szívkamrában megkapaszkodott kifejlett példányok a számuktól függően okoznak panaszokat. Amennyiben csak néhány féreg él, akár tünetmentesség is előfordulhat, de ez ritka. A tünetek között szinte mindig jelentkezik a légszomj, gyenge terhelhetőség, köhögés, fáradékonyság. Ezeken felül szívritmuszavar, artériagyulladás és általános gyulladásos tünetek, máj- és veseproblémák, májmegnagyobbodás, hasvízkór is előfordulhatnak.
A megbetegedett állat pusztulását szív- és légzési elégtelenség, tüdőembólia, máj- és veseműködési zavar, esetleg a bomló féregmaradványok miatti szepszis okozhatja.
A betegség megelőzése és kimutatása
[szerkesztés]Féregellenes hatású spot on készítmények alkalmazása ajánlott legalább tavasztól őszig, ezek többsége tetvek, bolhák, kullancsok ellen is hatásos. Javasolt évente legalább egyszeri, de inkább kétszeri féregszűrés elvégzése. A már megtörtént fertőzés, a mikrofiláriák jelenléte vérből kimutatható, erre több eljárás is lehetséges. Szerencsés esetben mikroszkóppal is felfedezhetők, de gyakori a tévesen negatív vizsgálat. Mivel a mikroszkópos elkülönítés a bőrféreg mikrofiláriától nem könnyű, ezért kezelés előtt további vizsgálatokat célszerű elvégezni az esetleges kifejlett szívférgek kizárása céljából. Ennek oka, hogy amennyiben a szervezetben kifejlett szívférgek is találhatók, a kezelést az embóliaveszély miatt csak rendkívül körültekintően szabad megkezdeni.
A kifejlett férgek kimutatására percek alatt elvégezhető antigén teszt áll rendelkezésre, ennek hátránya, hogy csak a nőstény férgek jelenlétét mutatja ki, a hímekét nem, így tévesen negatív eredmény is születhet.
A már panaszokat is okozó férgek kimutatására a szív ultrahangvizsgálata alkalmas, de az így felfedezett férgek kipusztítása ilyenkor már nagyon nehézkes.
A betegség kezelése
[szerkesztés]A kimutatott mikrofiláriák elpusztítására több gyógyszer is van, legkönnyebben használható a nyakra csöpögtethető spot on oldat. A kezelés megkezdése előtt szív ultrahangvizsgálat ajánlott, tisztázandó, hogy egy korábbi fertőzésből eredendően nincsenek-e kifejlett férgek a szívben. Nagyon fontos, hogy egy kezelés semmiképpen nem elegendő, azt hosszabb ideig kell végezni, befejeztével a teszteket meg kell ismételni. Amennyiben továbbra is találhatók mikrofiláriák, a kezelést folytatni kell.
A kifejlett férgek elpusztítása gyógyszeresen is lehetséges, de ennek igen komoly veszélye, hogy az elpusztult és elsodródott férgek tüdőembóliát és azonnali halált okozhatnak. Az eljárást a lehető legkörültekintőbben, komoly előkészületek és folyamatos felügyelet mellett szabad csak alkalmazni.
A kifejlett férgek eltávolításának újabb módszere a nyaki vénán keresztül történik, egy speciális, kefére emlékeztető szerszám segítségével húzzák ki a férgeket. Nem rutineljárás, csak kevés helyen végzik.
A macska szívférgessége
[szerkesztés]A macskák szervezete jóval ellenállóbb a féreggel szemben, az immunrendszerük hatékonyabban küzdi le a behatolót. 10 százalékuknál viszont súlyos, vagy végzetes következményei vannak a betegségnek. A macskák kisebb mérete miatt jóval kevesebb féreg is elég az állat elpusztulásához. Ilyenkor a megtelepedett féreg miatt súlyos, sokszor félrediagnosztizált légzőszervi gyulladás (HARD, Heartworm-associated respiratory disease) következik be. A kifejlett féreg elpusztulásakor általános gyulladás és akár halálos vérrögképződés történhet. A többi tünet nem specifikus, hányás, leromlás, étvágytalanság.
Fontos, hogy a macska véréből mikrofilária nem mutatható ki, így csak a kifejlett nőstény féreg kimutatására alkalmas antigén teszt, vagy a szív ultrahang marad.
A macskák szívférgességének a megelőzésére kifejezetten a macskák számára készített féregellenes szerek, spot on oldatok alkalmazhatók. Macskát kutyák számára készített szerrel kezelni szigorúan tilos.
Források
[szerkesztés]- https://web.archive.org/web/20160329172934/http://kisallatbudafok.hu/hirlevel-archivum/kedvcsinalo/szivfergesseg-borfergesseg
- https://web.archive.org/web/20171103133618/http://hungaropet.com/tetiallatorvos/kutyak-es-macskak-parazitai/szivfergesseg/
- https://web.archive.org/web/20160521002047/http://www.petdrogeria.hu/web/node/399
- https://web.archive.org/web/20160721055300/http://exopet.hu/oldal/tartalom/20150310-szivfergesseg-kutyakban-macskakban-es-vadaszgorenyekben
- https://web.archive.org/web/20160423124804/http://www.duovet.hu/hasznos-informaciok/geriatria/index.html
- https://www.youtube.com/watch?v=uN7QHpKnag8&t=2988s