Tanisz – Wikipédia

Tanisz
NévváltozatokDzsanet, Tanis, Τάνις
Ország Egyiptom
Tszf. magasság
  • 5,0
  • 4,0
m
Elhelyezkedése
Tanisz (Egyiptom)
Tanisz
Tanisz
Pozíció Egyiptom térképén
é. sz. 30° 58′ 37″, k. h. 31° 52′ 48″30.976944°N 31.880000°EKoordináták: é. sz. 30° 58′ 37″, k. h. 31° 52′ 48″30.976944°N 31.880000°E
A Wikimédia Commons tartalmaz Tanisz témájú médiaállományokat.
Dzsanet (ḏˁn.t)
D
a
n
t Z1
mw
N36
N21
niwt
 
vagyD
a
n
,
t niwt

Tanisz (Τάνις), az ókori Dzsanet (a mai صان الحجر ān al-Ḥaǧar) görög neve. Egyiptomban, a Nílus deltájánál fekvő város. Korábban a hükszosz főváros, Avarisz, majd II. Ramszesz fővárosa, Per-Ramszesz állt a környéken.

Fekvése

[szerkesztés]

Az egykori Tanisz városa a Nílus deltájának mára már eliszaposodott ágánál feküdt.

Története

[szerkesztés]

Taniszt a XX. dinasztia uralkodásának végén alapították, a XXI. dinasztia idején pedig Egyiptom északi fővárosa lett. Ez volt Szmendésznek, a dinasztia alapítójának a szülővárosa. A XXII. dinasztia idején Tanisz Egyiptom politikai központjává vált (habár voltak ellenséges, Felső-Egyiptom más városaiban székelő rivális dinasztiák is). Fontos kereskedelmi és stratégiai város volt egészen a Manzala kiömléséig időszámításunk előtt a 6. században. Ez teljesen elpusztította a várost.

Főistenei Ámon, Mut és Honszu voltak – ugyanaz az istenháromság, akiket Thébában tiszteltek.

Romjai

[szerkesztés]

Számos templom, közöttük a legfontosabb az Ámonnak szentelt, amelynek belsejében I. Pszuszennész alakított ki egy királyi nekropoliszt. Itt kapott sírt számos XXI.-XXII. dinasztiabeli fáraó. Az építőanyagként felhasznált kövek többségét Per-Ramszeszből (ma: Qantir) hozták.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]