Aleksandra Kędzierska-Fontaine – Wikipedia, wolna encyklopedia

Aleksandra Kędzierska-Fontaine
Data urodzenia

1984

Narodowość

polska, francuska

Język

francuski i polski

Alma Mater

Uniwersytet im. Antona Brucknera

Dziedzina sztuki

choreografia, taniec, literatura, poezja, muzyka

Aleksandra Kędzierska-Fontaine (ur. 1984) – polsko-francuska choreografka, tancerka, aktorka, piosenkarka, dziennikarka i pisarka.

Życiorys i twórczość

[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w 1984 w Polsce i dorastała w Sopocie. Jako dziecko uczyła się w gdańskiej szkole baletowej i mieszkała w internacie. W wieku 16 lat wzięła udział w przesłuchaniu[1] na Prywatny Uniwersytet Sztuki im. Antona Brucknera w Linz[2]. Powiedziała, że ma 19 lat i została przyjęta, pomimo braku matury. Jej mieszkająca w Kanadzie[1] i o 5 lat starsza[2] siostra przez miesiąc telefonicznie pomagała jej zdobyć wizę studencką, stypendium i mieszkanie. Po miesiącu Aleksandra Fontaine wyjechała do Linz[1].

Po dwóch latach studiowania w Linz wyjechała do Barcelony i tańczyła w zespole neoklasycznym It Dansa. Kilka miesięcy później[1], w 2003, została przyjęta do rewii Lido w Paryżu[2]. Szybko stała się jedną z głównych tancerek. Tańczyła w Lido przez 5 lat. W wywiadzie z 2016 przyznała, że odeszłaby szybciej, gdyby nie musiała spłacać paryskiego mieszkania[1].

Zdała maturę eksternistycznie w gdańskim liceum[2]. Ukończyła też magisterskie studia eksternistycznie w Gdańsku na wydziale dziennikarstwa[1].

Aktorstwa uczyła się w paryskim Actors Studio i zagrała role epizodyczne w kilku filmach. Była też kaskaderką dublującą Sandrine Kiberlain[2] w filmie Dziewięć długich miesięcy[3].

W Paryżu napisała wiersz Czarodziejka nie stąd[2]. Później nagrała piosenkę w duecie z Krzysztofem Skibą z zespołu Big Cyc do napisanego przez siebie tekstu i muzyki Marka Kuczyńskiego[1]. Wystąpiła w kilku skeczach na kanale Katapulta TV.

W 2016 roku wydawnictwo Oscar z Gdańska wydało jej pierwszą książkę Dziewczyna z walizką, premiera odbyła się w Domu Literatury w Warszawie. Jak przyznała Aleksandra Kędzierska-Fontaine, historia głównej bohaterki Lidii jest oparta na wyolbrzymionych i przerysowanych doświadczeniach samej autorki[1]. Postać ta została nazwana po babci autorki[4]. W 2019 Aleksandra Fontaine wydała we Francji i Szwajcarii swoją drugą książkę, zatytułowaną Mustang[5]. W 2020 zapowiedziała, że jest w trakcie pisania kolejnej książki[6].

Otrzymała obywatelstwo Francji oraz Status Artystki Republiki Francuskiej od premiera tego kraju, Manuella Valsa[6].

Założyła własną firmę[1] o nazwie „Fontaine Media” w Katalonii Północnej[6]. Firma zajmuje się produkcją filmów, reportaży, koncertów i spektakli[1]. Jedną z wyprodukowanych przez nią rewii był spektakl „Le Rêve" (Marzenie) wystawiany w teatrze Variete w Krakowie[7].

W 2019 roku dostała główną rolę w austriackiej produkcji Das Tagebuch der Anne Frank. Tańczyła główną rolę taneczną Anny Frank.

Wspólnie z polskim dziennikarzem Pawłem Zbierskim założyła Stowarzyszenie „Nous en Europe”[6] oraz Galerie Poray.

Od października 2020 roku pracuje jako aktorka w Teatrze Elizabeth Czerczuk w Paryżu[8].

W grudniu 2023 wydawnictwo Baudelaire wydało jej trzecią książkę pod tytułem Tombe l’ombre / Pada Cień.

Filmografia

[edytuj | edytuj kod]
Filmografia Aleksandry Kędzierskiej-Fontaine[3]
Rok Film / Serial Rola Inne informacje
2008 Uprowadzona Kobieta przy telefonie Niewymieniona w napisach
2010 Blanc comme neige Indra rola
2013 Dziewięć długich miesięcy Ariane Jako dublerka-kaskaderka
2014 My w Metropolii Aleksandra Serial telewizyjny
2024 The Substance Elisabeth Sparkle Jako dublerka ciała

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g h i j Alicja Olkowska, Aleksandra Kędzierska-Fontaine: Biorę życie pełnymi garściami [online], Trojmiasto.pl, 28 grudnia 2016 [dostęp 2020-03-26] (pol.).
  2. a b c d e f Krystyna Pytlakowska, Polka, która została gwiazdą paryskiego kabaretu. ''W szkole mówili o mnie: tak trzeba wyglądać, żeby tańczyć'' [online], Gazeta.pl [dostęp 2020-03-26] (pol.).
  3. a b Alexandra Kedzierska [online], IMDb [dostęp 2020-03-27].
  4. Dagmara Rybicka, ALEKSANDRA KĘDZIERSKA – FONTAINE DZIEWCZYNA Z WALIZKĄ [online], Prestiz trojmiasto, 18 grudnia 2016 [dostęp 2020-03-27] (pol.).
  5. Mustang [online], fnac [zarchiwizowane z adresu 2019-09-26] (ang.).
  6. a b c d Krystyna Pytlakowska, Znana artystka o dramatycznej sytuacji we Francji! Tak źle jeszcze nie było [online], Viva.pl, 25 marca 2020 [dostęp 2020-03-27] (pol.).
  7. Paryska rewia zagości na deskach Teatru Variete - Magiczny Kraków [online], www.krakow.pl [dostęp 2020-03-27].
  8. Par Christian Goutorbe, Dans les Pyrénées-Orientales, l’ébouriffante galerie d’art d’une ancienne danseuse du Lido