Alias – Wikipedia, wolna encyklopedia
Alias (inaczej zwany, znany jako), vel (łac. albo, czyli) – alternatywna nazwa służąca do identyfikacji obiektów, ludzi itp. (pseudonim). Zwykle z aliasem związana jest funkcja polegająca na skróceniu i uproszczeniu nazewnictwa.
Alias internetowy
[edytuj | edytuj kod]Alias internetowy – to alternatywny (dodatkowy) atrakcyjny i łatwy do zapamiętania adres URL lub adres poczty elektronicznej, np.
- http://twoja_nazwa.example.com
zamiast
- http://www.example.net/~user/konto/twoja_nazwa/
Alias zwiększa popularność danej strony, powoduje łatwiejsze zapamiętanie jej adresu. Wiele firm udostępnia płatne lub bezpłatne serwisy aliasowe dla adresów World Wide Web lub poczty elektronicznej np. [email protected] zamiast [email protected] – aliasy są też często dodatkową usługą w płatnej ofercie.
Alias (Mac OS)
[edytuj | edytuj kod]Specjalny plik systemu OS X i jego następcy, Mac OS, spełniający podobną funkcję, co dowiązanie symboliczne. Alias jest dowiązaniem do unikatowego identyfikatorów pliku, będącego cechą systemu plików HFS i HFS+. W systemie OS X wersja 10.2 i nowsze alias zachowuje się w pierwszym rzędzie jak dowiązanie symboliczne (najpierw sprawdzana jest ścieżka, a dopiero następnie dokonywana jest próba odnalezienia pliku po jego identyfikatorze).
Komenda systemów Unix, która umożliwia zastąpienie ciągu poleceń jedną komendą.