Bitwy o New Ulm – Wikipedia, wolna encyklopedia

Bitwy o New Ulm
Powstanie Dakotów w Minnesocie
Ilustracja
Oblężenie New Ulm, mal. Henry August Schwabe
Czas

19 sierpnia i 23 sierpnia 1862

Miejsce

New Ulm, hrabstwo Brown, Minnesota

Terytorium

 Stany Zjednoczone

Wynik

starcie nierozstrzygnięte;
odwrót Indian

Strony konfliktu
Dakotowie-Santee US Army
Dowódcy
Mankato, Wabasha i Wielki Orzeł Charles Eugene Flandrau
Siły
100 (pierwsza bitwa),
650 (druga bitwa)
300 (druga bitwa)
Straty
nieznane 6 zabitych, 5 rannych(pierwsza bitwa),
34 (druga bitwa)
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
44°18′48″N 94°27′41″W/44,313333 -94,461389

Bitwy o Nowy Ulm – dwie bitwy z okresu powstania Dakotów-Santiów w Minnesocie. Miasto Nowy Ulm (New Ulm) liczące ok. 900 mieszkańców było największą osadą białych osadników położoną w pobliżu rezerwatu Dakotów. Położenie miasta (m.in lasy ułatwiające skryte podejście) sprzyjały atakowi.

18 sierpnia 1862 oddział rekrutów sformowany w celu wzięcia udziału w Wojnie Secesyjnej opuścił New Ulm, lecz został zaskoczony przy Milford Township. Pozostali przy życiu uciekli do miasta i ostrzegli mieszkańców przed grożącym atakiem. Mieszkańcy miasta przygotowali się do odparcia ataku, instalując barykady na ulicach i umieszczając kobiety oraz dzieci w dostępnych budynkach ceglanych. Pierwszy atak Santee nastąpił 19 sierpnia. Około 100 wojowników ostrzeliwało miasto z urwiska. Nieliczni cywile odpowiedzieli silnym ogniem. Burza, która później nastąpiła, zniechęciła Indian do kontynuowania ataku. Dał tu też o sobie znać brak wodzów, którzy wydawaliby spójne rozkazy. Pierwsze starcie zakończyło się śmiercią sześciu i zranieniem pięciu.

Po pierwszym ataku do miasta dotarł pułkownik Charles Eugene Flandrau. Trzej lekarze, którzy przybyli wraz z siłami Flandraua założyli w mieście szpital, który miał się opiekować rannymi w walkach. Siły Flandraua składały się z 100 ludzi z Mankato, 2 kompanii z Le Sueur oraz milicji z hrabstwa Brown, hrabstwa Nicollet, St Peter, Lafayette i New Ulmu. Ogółem Flandrau miał do dyspozycji około trzystu ludzi, w większości źle uzbrojonych, ale ponad 1000 osadników barykadowało główne ulice miasta.

W sobotę, 23 sierpnia, około 9:30 rano, Santee rozpoczęli drugi atak na miasto. Tym razem Indianie przybyli w większej liczbie i zdołali otoczyć miasto. Obrońcy New Ulm podpalili wiele budynków w celu stworzenia czystego przedpola, które nie dawałoby przeciwnikowi okrycia. Kapitan William B. Dodd, drugi co do rangi oficer w mieście, zginął w momencie, gdy wyprowadzał żołnierzy poza jedną z barykad. Po zapadnięciu zmroku Flandrau rozkazał spalić resztę budynków położonych poza linią barykad. Ogółem 190 budynków w mieście zostało zniszczonych. Następnego ranka, 24 sierpnia, Santee zrezygnowali z dalszego ataku, ostrzeliwując tylko sporadycznie miasto z dalekiego dystansu, a następnie wycofali się. Flandrau po naradzie z oficerami zadecydował o opuszczeniu miasta, motywując to brakiem amunicji, małą ilością żywności i groźbą epidemii. Rankiem 25 sierpnia kolumna 2 000 ludzi i 153 wozów (w tym uciekinierzy z pobliskich farm osad) w eskorcie 150 żołnierzy udała się do położonego 30 mil na wschód Mankato.