Blastomykoza – Wikipedia, wolna encyklopedia

Blastomykoza
Klasyfikacje
ICD-10

B40

Blastomykoza, choroba Gilchrista, drożdżyca północnoamerykańska, drożdżyca amerykańska – przewlekła choroba ropna i ziarniniakowa wywoływana przez Blastomyces dermatitidis, występująca endemicznie w południowo-wschodniej i południowo-środkowej części Stanów Zjednoczonych (odnotowano jednak przypadki także w Europie, Azji i Afryce).

Etiologia

[edytuj | edytuj kod]

Blastomyces dermatitidis występuje prawdopodobnie w glebie. Zakażenie następuje poprzez aspirację konidiów grzyba, rzadziej spotyka się pierwotną infekcję skórną.

Objawy i przebieg

[edytuj | edytuj kod]
Zmiany skórne w blastomykozie

Blastomykoza rozpoczyna się zwykle bezobjawowo. Z czasem pojawia się kaszel, gorączka, spadek masy ciała. Wraz z postępem choroby dochodzi do wytworzenia ropni i jam w miąższu płucnym. Czasem występuje ostre zapalenie płuc (nierozróżnialne klinicznie od zapalenie bakteryjnego, z gorączką od 39 do 40 °C) rozwijające się w ciągu 30–45 dni od ekspozycji.

Blastomykoza skórna powstaje zwykle wskutek rozsiewu grzyba z płuc drogą krwiopochodną. Powstają niebolesne owrzodzenia lub nieregularnie odgraniczone brodawki. Typowo zajęta jest skóra twarzy, głowy i szyi a także kończyn górnych.

Możliwe są także osteolityczne zmiany kostne (kości długie, żebra, kręgi, miednica) i zapalenia stawów. Rzadziej spotyka się ogniska w sterczu, najądrzach i jądrach, w ośrodkowym układzie nerwowym (ropnie mózgowia i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych) lub o innej lokalizacji.

Diagnostyka i leczenie

[edytuj | edytuj kod]
Mikroskopowy preparat B. dermatitidis

Grzyba wykrywa się w mikroskopowym badaniu mikologicznym materiału pobranego od chorego (zeskrobiny skórne, plwocina, krew, popłuczyny oskrzelowe, płyn mózgowo-rdzeniowy), badaniu histopatologicznym albo poprzez hodowlę. Radiologicznie zmiany płucne mogą sugerować raka oskrzeli lub gruźlicę (nacieki guzkowo-włókniste).

Samowyleczenie jest możliwe u immunokompetentnych pacjentów z ostrą blastomykozą płucną. Większość pacjentów wymaga leczenia. Lekiem z wyboru jest amfoterycyna B, ale wykazano także skuteczność ketokonazolu, itrakonazolu i flukonazolu.[1]

Klasyfikacja ICD10

[edytuj | edytuj kod]
kod ICD10 nazwa choroby
ICD-10: B40 Blastomykoza
ICD-10: B40.0 Ostra blastomykoza płucna
ICD-10: B40.1 Przewlekła blastomykoza płucna
ICD-10: B40.2 Blastomykoza płucna nieokreślona
ICD-10: B40.3 Blastomykoza skórna
ICD-10: B40.7 Blastomykoza rozsiana
ICD-10: B40.8 Inne postacie blastomykozy
ICD-10: B40.9 Blastomykoza nieokreślona

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]