Bongosy – Wikipedia, wolna encyklopedia
Bongosy – instrument kubański składający się z dwóch na stałe połączonych ze sobą bębenków o jednakowej wysokości korpusu i różnych średnicach. Korpus oryginalnych bongosów wykonany jest z klepek drewnianych, a jednostronnie naciągniętą membranę stanowi skóra kozła (obecnie występują naciągi ze skóry bizona, kozła, cielaka, a nawet naciągi syntetyczne odporne na wahania temperatur i wilgotności powietrza). Korpus ma kształt walca lub stożka ściętego. Wysokość korpusu wynosi od ok. 14 do 20 cm, średnica mniejszego bębenka 12–15 cm, większego 16–20 cm. W instrumentach ludowych skóra przybita jest do korpusu gwoździami. Aby ją odpowiednio naciągnąć, podgrzewa się ją przed użyciem. Współczesne bongosy zaopatrzone są w metalową obręcz i śruby naciągowe, pozwalające na regulację napięcia membrany, jednak po skończonej grze powinno się rozluźnić skórę.
Bongosy pobudza się przez uderzenia palcami w różne miejsca membrany. Istnieje wiele technik gry na bongosach, jednak najbardziej znaną jest technika Martillo.
Zasady użytkowania instrumentu:
- Należy naciągać skórę (prawdziwą) przed grą, a popuszczać ją, kiedy przestaje się grać. Dzięki temu będzie ona zachowywała swoje właściwości jako membrana, nie ulegnie także nadmiernemu rozciągnięciu.
- Jeśli membrany są suche, należy posmarować ręce olejem zawierającym lanolinę (może być ewentualnie krem do rąk). Skóra będzie dzięki temu sprężysta i nie ulegnie tak szybko zniszczeniu .