Brand (dramat) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Brand
Autor

Henrik Ibsen

Typ utworu

dramat

Wydanie oryginalne
Język

norweski

Data wydania

1866

poprzednia
Pretendenci do tronu (1863)
następna
Peer Gynt (1867)

Brand (norw. Brand) – dramat norweskiego dramatopisarza Henrika Ibsena z 1866[1].

Treść

[edytuj | edytuj kod]

Dramat był dziełem rozrachunkowym o gorzkiej i pełnej gniewu wymowie. Autor dokonywał w nim rozrachunku ze znienawidzonym przez siebie mieszczańskim oportunizmem, a także obłudą tych, którzy zdradzili wzniosłe ideały i poszli na kompromis z systemem[1].

Utwór był pierwszym dziełem Ibsena, w którym skonstruował on bohatera niezgadzającego się z zastanym porządkiem świata i dążącego do jego gwałtownej jego przemiany, wyposażonego w szaleńczą odwagę formułowania swoich poglądów i przetwarzania innych na swoje podobieństwo[1].

Tytułowy pastor[2] Brand (pol. Ogień[2]) ma nie tylko odwagę, ale i niezłomną wolę. Usiłuje fanatycznie zbawiać ludzi wbrew ich woli, częstokroć stosując przemoc i gwałt. Z czasem podejmowane przez niego, usilne działania obracają się przeciw niemu. Stracił matkę, żonę i przyjaciół. Wpędziło go to w rozpacz i utratę wcześniej wyznawanych ideałów. Zaczął sobie zadawać pytania o sens przyjętej drogi życiowej. Otrzymał na to niejednoznaczną odpowiedź, że Bóg jest Bogiem miłości, co poraziło jego świadomość i rozciągnęło zwątpienie na wszystko, co wcześniej uczynił. Doszedł do wniosku, że nie fanatyzm, bohaterstwo i egoistyczna, kaznodziejska[2] postawa proroka jest ważna, a liczy się wyłącznie miłość[1].

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Witold Nawrocki, Klasycy i współcześni : szkice o prozie skandynawskiej XIX i XX wieku, wyd. 1, Poznań: Wydaw. Poznańskie, 1980, s. 143-144, ISBN 83-210-0090-8, OCLC 7282485 [dostęp 2020-11-11].
  2. a b c Henryk Ibsen, Brand [online], Wolne Lektury [dostęp 2020-11-11] (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]