Bugatti Mistral – Wikipedia, wolna encyklopedia

Bugatti Mistral
Ilustracja
Bugatti Mistral
Producent

Bugatti

Projektant

Achim Anscheidt

Zaprezentowany

sierpień 2022

Okres produkcji

od 2023

Miejsce produkcji

Francja Molsheim

Dane techniczne
Segment

hipersamochód

Typy nadwozia

2-drzwiowa targa

Skrzynia biegów

7-biegowa DCT

Napęd

AWD

Rozstaw osi

2711 mm

Liczba miejsc

2

Dane dodatkowe
Pokrewne

Bugatti Chiron
Bugatti Divo
Bugatti La Voiture Noire
Bugatti Centodieci
Bugatti Bolide

Bugatti Mistralhipersamochód produkowany pod francuską marką Bugatti od 2023 roku.

Historia i opis modelu

[edytuj | edytuj kod]
Bugatti Mistral - tył
Bugatti Mistral - sylwetka

W sierpniu 2022 Bugatti zaprezentowało swój kolejny w ostatnich latach model specjalny w postaci hipersamochodu Mistral, który odegrał szczególnie istotną rolę w historii rozwoju technologicznego firmy jako ostatni klasyczny spalinowy model wyposażony w sztandarowy silnik W16[1]. Dla podkreślenia wagi tego modelu jako punktu zwrotnego w transformacji Bugatti po fuzji z Rimacem, Mistral zyskał otwarte nadwozie typu targa, przez firmę określone jako roadster[2]. Nazwa pojazdu nawiązuje do suchego, porywistego wiatru Mistral wiejącego w południowej Francji z obszaru Morza Śródziemnego[3]. Oficjalna prezentacja przed publicznością miała miejsce podczas Monterey Car Week w amerykańskiej Kalifornii tuż po internetowej prezentacji[4].

Pod kątem stylistycznym Mistral zyskał typową dla konstrukcji Bugatti z tego okresu awangardową stylizację z licznymi wlotami powietrza, ostrymi liniami i nietypowo ukształtowanym oświetleniem. Zarówno przednie, szeroko rozstawione reflektory, wykonane w technologii LED, jak i tylne lampy z motywem litery X, upodobniono do La Voiture Noire[5]. Kabina pasażerska o podobnym układzie deski rozdzielczej do innych pokrewnych modeli utrzymana została w czarno-żółtej tonacji, nawiązując tym razem do ulubionego połączenia założyciela pierwowzoru francuskiej firmy, Ettore Bugattiego[6].

Pod kątem technicznym Bugatti Mistral spokrewnione jest z innymi konstrukcjami firmy z lat 2016–2022, jednak najbliżej jest mu do podzespołów wykorzystanych w modelu Chiron Sport[7]. Umieszczona z tyłu jednostka W16 charakteryzuje się z kolei mocą 1600 KM, która pozwala rozpędzić się maksymalnie do prędkości 420 km/h. Układ napędowy przenosi moc na obie osie i współpracuje z siedmiostopniową dwusprzegłową automatyczną skrzynią biegów[8].

Sprzedaż

[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z polityką Bugatti wobec modeli specjalnych, także i Mistral opracowany został jako ściśle limitowana konstrukcja skierowana do wyselekcjonowanego grona klientów francuskiej firmy[9]. Wszystkie egzemplarze z zaplanowanej puli zostały wyprzedane jeszcze przed oficjalną premierą, łącznie planując zbudowanie 99 sztuk unikatowego hipersamochodu w cenie po 5 milionów euro[10]. Dostawy pierwszych egzemplarzy zaplanowane zostały na początek 2024 roku[11].

Silnik

[edytuj | edytuj kod]
  • W16 8.0l 1578 KM

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]