CNN – Wikipedia, wolna encyklopedia

CNN
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania

1 czerwca 1980

Format obrazu

16:9 1080i (HDTV)

Właściciel

CNN Global
(Warner Bros. Discovery)

Kraj nadawania

 Stany Zjednoczone

Język

angielski

Siedziba

CNN Center (Atlanta, Georgia)

Strona internetowa
Główna siedziba CNN w Atlancie
CNN Center w Atlancie
Newsroom CNN w Atlancie
Siedziba CNN w okolicy Columbus Circle w Nowym Jorku

Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Kanał zaczął nadawanie 1 czerwca 1980 o godzinie 17:00. Prezenterzy David Walker i Lois Hart przedstawili widzom pierwsze informacje.

CNN specjalizowała się od początku w relacjach na żywo. Pierwszą poważną próbą, przed jaką stanęła CNN, był styczeń 1986 roku, w którym dziennikarze stacji relacjonowali na żywo katastrofę promu kosmicznego Challenger[1].

Światowy rozgłos i prestiż telewizja zdobyła dzięki relacjom z I wojny w Zatoce Perskiej. Dzięki sieci dziennikarzy w Iraku i korespondentom towarzyszącym amerykańskim żołnierzom CNN jako jedyna telewizja miała unikalne zdjęcia z pola walki w Zatoce Perskiej. Większość stacji telewizyjnych na świecie w swoich serwisach informacyjnych korzystała wówczas ze zdjęć CNN (w tym także Telewizja Polska).

Reporterem nadającym relacje z Bagdadu był Peter Arnett. Od 17 stycznia 1991 roku przez pięć tygodni nadawał relacje na żywo z bombardowanego miasta, nie ukrywając informacji o ofiarach cywilnych. Przeprowadził wywiady z Saddamem Husajnem i Osamą bin Ladenem[2]. Materiał powstał dzięki uporowi producenta Roberta Wienera. Relacje z Iraku doprowadziły do oficjalnego protestu 34 przedstawicieli Kongresu Stanów Zjednoczonych, którzy zarzucili Arnettowi niepatriotyczną postawę. Na kanwie tych wydarzeń powstał także film fabularny pod tytułem „Na żywo z Bagdadu” (tyt. oryg. Live from Baghdad), w którym w rolę producenta Roberta Wienera wcielił się Michael Keaton[3].

Dziennikarze CNN należeli także do jednych z pierwszych relacjonujących atak na World Trade Center, 11 września 2001 roku[2] na cały świat.

Przekaz CNN w wersji HD został wprowadzony na rynek amerykański 1 września 2007. Stacja jako pierwsza wykorzystała też w 2008 roku technikę wideoportacji, czyli trójwymiarowy hologram. Od 3 kwietnia 2018 r. przekaz wysokiej rozdzielczości kanału CNN International HD został włączony do oferty Cyfrowego Polsatu[4].

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Stacja nadająca programy informacyjne przez całą dobę, była pierwszym kanałem telewizyjnym tego typu na świecie. Obecnie należy do koncernu Warner Bros. Discovery. Powszechnie dostępna w Stanach Zjednoczonych i w wielu innych krajach świata. Jej główna siedziba znajduje się w Atlancie, ma również ośrodki w Nowym Jorku, Londynie, Hongkongu oraz wielu innych miastach. CNN nadaje kilka wersji swojego kanału:

  • CNN (wersja amerykańska znana także pod nazwą CNN USA)
  • CNN International (dostępne też w Polsce)
  • CNN en Español (dostępne w krajach Ameryki Łacińskiej)
  • CNN Indonesia
  • CNN News 18 (dostępne w Indiach)
  • CNN Airport Network (dostępne w lokalach Business Lounge na wybranych lotniskach)
  • CNN Turk
  • CNN Chile
  • CNN Fast (W Polsce kanał dostępny na platformie Raktuten TV[5])

Od czasu debiutu, CNN rozszerzyło swój zasięg obejmując nim większość sieci kablowych i satelitarnych. Ponadto istnieje kilka witryn internetowych oraz dwie sieci radiowe należące do CNN. Sieć ma 36 biur (10 krajowych, 26 międzynarodowych), 900 stowarzyszonych lokalnych stacji telewizyjnych, i kilka regionalnych na całym świecie. Telewizja zawdzięcza sukces magnatowi i założycielowi Tedowi Turnerowi. Time Warner zakupił Turner Broadcasting, przez co stał się jego właścicielem.

Telewizja CNN w latach 2001–2010 współpracowała z dziennikarzami Wydarzeń Telewizji Polsat i kanałem tegoż nadawcy o profilu informacyjnym – Polsat News. 1 sierpnia 2011 nawiązała współpracę z TVN24, TVN24 BiS oraz "Faktami" TVN[6]. Stacja nie ma swoich stałych korespondentów w Polsce.

Większość przekazów satelitarnych CNN jest zakodowana, m.in. z satelitów Hot Bird, których używają polskie platformy cyfrowe (Cyfrowy Polsat i nc+). W Europie niekodowany sygnał cyfrowy jest dostępny z satelitów Astra 2 28.2°E oraz Astra 19,2°E. Obecnie przekaz każdej z wersji kanału posiada zarówno wersję standardowej rozdzielczości (SD), jak też wysokiej – HD.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. CNN. Legenda pierwszej na świecie telewizji informacyjnej. ZeŚwiata.pl. [dostęp 2012-12-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-13)]. (pol.).
  2. a b Małgorzata Dwornik, Historia CNN. Tak powstała telewizyjna potęga Cable News Network, „Reporterzy.info”, 25 września 2017.
  3. Live from Baghdad [online], Rotten Tomatoes [dostęp 2018-06-27] (ang.).
  4. CNNi HD zamiast wersji SD w EPG Cyfrowego Polsatu [online], SATKurier, 4 kwietnia 2018 [dostęp 2018-06-27] (pol.).
  5. CNN Fast, kanał informacyjny od Warner Bros. Discovery dostępny Polsce. medianews.com.pl. [dostęp 2024-02-23]. (pol.).
  6. TVN wyłącznym dystrybutorem materiałów CNN

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]