Carlo Innocenzo Frugoni – Wikipedia, wolna encyklopedia

Carlo Innocenzo Frugoni
Ilustracja
Carlo Innocenzo Frugoni
Data i miejsce urodzenia

21 listopada 1692
Genua, Włochy

Data i miejsce śmierci

20 grudnia 1768
Parma, Włochy

Narodowość

włoska

Dziedzina sztuki

poezja

Epoka

barok

Carlo Innocenzo Frugoni (ur. 21 listopada 1692 w Genui, zm. 20 grudnia 1768 w Parmie) − włoski poeta z XVII i XVIII wieku, pisał również libretta. Używał pseudonimu Comante Eginetico[1]. Jego dzieła zebrane zostały opublikowane 1799 r. w Parmie, w 10 tomach[2]. Napisał między innymi libretta Il trionfo di Camilla (Triumf Kamilli), Scipione in Cartagine (Scypion w Kartaginie) i Gli Incas nel Perù (Inkowie w Peru). Był również autorem licznych sonetów i poematów oktawą, jak Per un'adunanza di canto in onore della divina Virgine Madre (Do zbioru pieśni na cześć Najświętszej Panny Marii).

Frugoni przez wiele lat był sekretarzem Akademii Sztuk Pięknych w Parmie. W 1771 roku, aby oddać hołd zmarłemu poecie, akademia wybrała jego sonet Annibale vincitore jako temat malarskiego konkursu. Podobnie jak w pierwszych wersach VIII sonetu, Hannibal miał być przedstawiony w taki sposób, że podnosząc przyłbicę hełmu i zwracając się do skrzydlatego geniusza, który bierze go za rękę, widzi z daleka piękny krajobraz podległej Italii, a w jego oczach i całym obliczu objawia się wewnętrzna radość i szlachetna ufność w dalsze zwycięstwa. W konkursie zwyciężył Paolo Borroni, a Francisco Goya otrzymał wyróżnienie za obraz Hannibal zwycięzca po raz pierwszy spoglądający z Alp w kierunku Italii[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. FRUGONI, Carlo Innocenzo. www.treccani.it. [dostęp 2016-09-05]. (wł.).
  2. Frugóni, Carlo Innocenzo. www.treccani.it. [dostęp 2016-09-05]. (wł.).
  3. Wifredo Rincón García: Aníbal contemplando Italia. W: Goya (Catálogo Exposición Ayuntamiento de Zaragoza). Julián Gállego (red.). Zaragoza: Electa España, 1992, s. 30–31. ISBN 84-88045-37-9.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Poesie scelte dell'abate Carlo Innocenzo Frugoni, fra gli Arcadi Comante Eginetico online