Cecylia Wojewoda – Wikipedia, wolna encyklopedia

Cecylia Wojewoda
z domu Srogowicz
Data i miejsce urodzenia

22 kwietnia 1910
Widze, Wileńszczyzna

Data śmierci

16 sierpnia 2006

Zawód, zajęcie

tłumaczka

Alma Mater

Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie

Małżeństwo

Bolesław Wojewoda

Cecylia Wojewoda, z domu Srogowicz (ur. 22 kwietnia 1910 w Widzach, Wileńszczyzna, zm. 16 sierpnia 2006) – tłumaczka książek z jęz. angielskiego.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. W 1939 wyszła za Bolesława Wojewodę (1909–1946), pracownika polskich konsulatów w Budapeszcie i w Użhorodzie, który brał udział w organizowaniu tras kurierskich między Węgrami a okupowaną Polską. Podczas wojny na uchodźstwie w Budapeszcie, a po rozpoczęciu niemieckiej okupacji Węgier, wiosną 1944 przedostała się na Słowację wraz z mężem i jego współpracownikami z konspiracji piłsudczykowskiej, m.in. gen. Stefanem Hubickim, Bazylim Rogowskim i Januszem Kowalczukiem. Podczas słowackiego powstania narodowego pracowała wraz z mężem w powstańczej Agencji Informacyjnej Słowacji (ZAS) w Bańskiej Bystrzycy jako tłumaczka nasłuchu radiowego. Po wojnie wyjechała do Londynu, a po śmierci męża powróciła w 1946 do Polski.

Przekłady

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Katarzyna Batora [K.B.], Cecylia Wojewoda, w: Współcześni polscy pisarze i badacze literatury. Słownik biobibliograficzny, tom IX: W–Z (pod redakcją Jadwigi Czachowskiej i Alicji Szałagan), Warszawa 2004, s. 229–230.
  • Juraj Charvát, ZAS – Zpravodajská agentúra Slovenska v období Slovenského národného povstania, "Otázky žurnalistiky", 1999, nr 2, s. 184.