Chemar – Wikipedia, wolna encyklopedia

Zakłady Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej Chemar S.A.
Państwo

 Polska

Adres

25-953 Kielce
ul. Olszewskiego 6

Data założenia

1890 / 1997 / 2001

Forma prawna

Spółka akcyjna

Prezes

Krzysztof Adamczyk

Nr KRS

0000146925

Dane finansowe
Kapitał zakładowy

22 500 000 zł

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Chemar S.A.”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Chemar S.A.”
Położenie na mapie Kielc
Mapa konturowa Kielc, u góry znajduje się punkt z opisem „Chemar S.A.”
Ziemia50°53′50,3″N 20°37′36,6″E/50,897306 20,626833
Strona internetowa

Chemar S.A. – istniejące od 1954 roku przedsiębiorstwo, z siedzibą w Kielcach, produkująca urządzenia dla rafinerii, cukrowni i fabryk oraz armaturę i rurociągi ciśnieniowe. Będący własnością skarbu państwa holding jest podzielony na pięć spółek: Zakład Armatury, Zakład Rurociągów, Zakład Tłocznia, Chemarbel i Odlewnia Chemar. Firma zatrudnia obecnie około 800 osób.

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa

[edytuj | edytuj kod]

Zmagający się z poważnymi kłopotami finansowymi holding znajduje się obecnie w końcowej fazie restrukturyzacji. Upadły Zakład Aparatury, a jedną z kilku spółek wydzielonych z Chemaru kupiła za ponad 14 mln zł włoska grupa Sices. Mimo ogłoszonej upadłości, zakład nie zaprzestał działalności, a majątek tej spółki jako masa upadłościowa został sprzedany inwestorowi. Uzyskane w ten sposób przez syndyka środki zapewniły możliwość spłaty wierzycieli, a inwestor nie tylko utrzymał produkcję, ale ją znacznie rozwinął.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Ważniejsze daty:

  • 1954 – powstały Zakłady Chemar w Kielcach. Po kilku latach działalności Chemar stał się krajowym liderem w produkcji przemysłowej armatury stalowej i staliwnej oraz liczącym się eksporterem. Systematycznie rozszerzano asortyment produkowanych wyrobów.
  • 1964 – rozpoczęto produkcję rurociągów energetycznych, elementów rurociągowych i stacji redukcyjno-schładzających. Chemar stał się głównym dostawcą urządzeń do wszystkich budowanych w Polsce elektrowni i elektrociepłowni.
  • 1966 – rozpoczęły produkcję wydziały Aparatury Chemicznej i Tłoczni. Chemar stał się uznanym dostawcą urządzeń z zakresu aparatury procesowej i energetycznej dla wielu gałęzi przemysłu, m.in. przemysłu chemicznego, petrochemicznego, spożywczego i energetyki.
  • 1991 – Chemar uzyskał prawny status Jednoosobowej Spółki Skarbu Państwa.
  • 1993 – Chemar S.A. otrzymał certyfikat Jakości ISO 9001.
  • 2001 – w procesie restrukturyzacji wydzieliły się z Chemar S.A. samodzielne podmioty gospodarcze: Zakład Aparatury „Chemar” Sp. z o.o., Zakład Tłocznia „Chemar” Spółka z o.o., Zakład Armatury „Chemar” Spółka z o.o. i Zakład Rurociągów „Chemar” Spółka z o.o. Zakłady te prowadzą nadal działalność w ramach struktury Chemar S.A.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]