Czas GPS – Wikipedia, wolna encyklopedia

Czas GPS (GPST) – czas odmierzany przez sieć zegarów atomowych używany w globalnej nawigacji satelitarnej GPS[1].

Czas GPS jest utrzymywany przez sieć zegarów atomowych rozmieszczonych w ośrodkach sterowania systemu GPS, na satelitach systemu GPS oraz w United States Naval Observatory[1]. Poprawki dla zegarów pokładowych względem czasu GPS są na bieżąco wysłane do poszczególnych satelitów.

Używaną jednostką czasu jest 1 sekunda w układzie SI. Czas GPS jest skoordynowany z międzynarodowym czasem atomowym (TAI) na chwilę 00:00 UTC 6 stycznia 1980 roku. Związek między TAI a GPST opisuje wzór:

TAI – GPST = 19 s + C0,

gdzie C0 jest zmienną poprawką rzędu 10 ns wynikającą z możliwych różnic chodu zegarów atomowych w tych różnych systemach[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Zastosowane technologie obliczeniowe oraz założenia stawiane przed systemem NAVSTAR-GPS wymagały wprowadzenia i utrzymania jednolitego systemu czasowego.

Początkowy czas GPS wyznaczany był przez zegary atomowe cezowo-rubidowe, obecnie stosowane są masery wodorowe. Pozwoliło to zwiększyć dokładność wyznaczenia czasu z 10-7 do 10-10 s/24h.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Jan Kryński (red.): Rocznik astronomiczny na rok 2015. Warszawa: Instytut Geodezji i Kartografii, 2014, s. 174.