Darajja – Wikipedia, wolna encyklopedia

Darajja
ilustracja
Państwo

 Syria

Muhafaza

Damaszek

Populacja (2004)
• liczba ludności


78 763

Położenie na mapie Syrii
Mapa konturowa Syrii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Darajja”
Ziemia33°27′32″N 36°14′31″E/33,458889 36,241944

Darajja (arab. داريا) – miasto w Syrii w muhafazie Damaszek. Według spisu powszechnego z 2004 roku około 78 763 mieszkańców[1]. Ośrodek przemysłowy.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Miasto było jednym z pierwszych miast, w których odbyły się masowe protesty przeciwko rządzącemu reżimowi, które następnie przerodziły się w wojnę domową w Syrii[2]. Podczas wojny nad miastem przejęła kontrolę Wolna Armia Syrii. 24 sierpnia 2012 doszło do zdarzenia znanego jako Masakra w Darajji - rzezi ludności cywilnej dokonanej przez siły rządowe podczas potyczek obejmujących przedmieścia Damaszku. Miejscowość po tych wydarzeniach została uznana za symbol oporu wobec władzy Baszszara al-Asada.

Darajja została w pełni przejęta na stałe przez rząd syryjski we wrześniu 2016 roku po czteroletnim oblężeniu, podczas którego, zdaniem opozycyjnych aktywistów, dochodziło również do ataków napalmem. Siły rządowe regularnie zrzucały także bomby beczkowe[3]. Przejście miasta w ręce armii syryjskiej nastąpiło po porozumieniu, w wyniku którego żołnierze rebelianccy wraz z cywilami zostali ewakuowani z miasta[4] oraz dopuszczono pomoc medyczną ze strony Syryjskiego Czerwonego Krzyża. Po ewakuacji Darajja całkowicie opustoszała - 4000 cywilów zostało przymusowo przesiedlonych do innych miejscowości w obrębie muhafaz Damaszek i Miasto Damaszek. Od 700 miejscowych bojowników przetransportowano do muhafazy Idlib, gdzie mieli kontynuować walkę[5]. Przymusowe przesiedlenia mieszkańców miasta zostały skrytykowane przez ONZ[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]