Delfinarium – Wikipedia, wolna encyklopedia

Delfinarium w Kolmården Zoo, Szwecja

Delfinarium – zbiornik wodny przeznaczony do hodowli, tresury i pokazów wytresowanych delfinów[1], a czasem innych waleni. W pierwotnym znaczeniu delfinarium to akwarium dla delfinów[2]. W szerszym znaczeniu delfinarium nazywany jest cały obiekt, w którym znajduje się zasadniczy zbiornik, jego zaplecze techniczne oraz miejsca przeznaczone dla zwiedzających. Delfinarium jest szczególnym rodzajem oceanarium.

Pierwsze delfinarium udostępnione publiczności powstało w 1938 w hrabstwie Saint Augustine (obecnie nazywa się Marineland of Florida).

Na początku XXI wieku w Polsce pojawiły się plany budowy delfinarium w Tarnowskich Górach dla potrzeb Górnośląskiego Centrum Delfinoterapii[3][4]. Inwestycja nie została rozpoczęta z przyczyn finansowych.

W ramach projektu Błękitna Wioska planowana jest budowa morświnarium – ośrodka badań i ekspozycji edukacyjnej morświnów bałtyckich na potrzeby ochrony gatunkowej – na Mierzei Helskiej. Projekt został skierowany do konsultacji społecznych[5].

Delfinaria na całym świecie są obiektem krytyki organizacji walczących o prawa zwierząt.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Biologia. Multimedialna encyklopedia PWN Edycja 2.0. pwn.pl Sp. z o.o., 2008. ISBN 978-83-61492-24-5.
  2. Władysław Kopaliński: Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych. [dostęp 2011-03-25].
  3. Górnośląskie Centrum Delfinoterapii sp. z o.o. w budowie.
  4. Morscy terapeuci na Śląsku.
  5. Społeczne konsultacje na temat projektu p.n. „Błękitna Wioska”. Stacja Morska IO UG w Helu. [dostęp 2011-03-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (4 marca 2016)]. (pol.).