Don Alfonso – Wikipedia, wolna encyklopedia
Don Alfonso – postać fikcyjna, jeden z bohaterów opery Così fan tutte (KV 588) z muzyką Wolfganga A. Mozarta skomponowaną do libretta Lorenza Da Pontego. Spiritus movens intrygi, na której oparta jest ta opera. Rola przeznaczona dla śpiewaków dysponujących basem[1].
Pierwszym odtwórcą roli Don Alfonsa na światowej prapremierze dzieła, która odbyła się 26 stycznia 1790 w Burgtheater w Wiedniu, był Francesco Bussani[2].
Don Alfonso jest centralną postacią dzieła, znającym życie starym cynikiem, autorem intrygi, na której opiera się akcja. To jego zakład o sto cekinów z młodymi żołnierzami Guglielmem i Ferrandem[3], że ich narzeczone, siostry Fiordiligi i Dorabella[1], nie różnią się od innych kobiet i tak jak one są skłonne do niewierności, bo tak faktycznie czynią wszystkie (i tyle rzeczywiście znaczy tytuł Così fan tutte[4]), rozpoczyna ciąg zdarzeń przedstawionych w utworze.
Serią zbiegów okoliczności typu wyjazd na pole bitwy pod Neapol, zażycie arszeniku przez zalotników oraz maskaradami w zmowie ze służącą panien, Despiną, doprowadza wreszcie swój plan do końca. To z jego ust pada tytułowa sentencja, z którą zgadzają się dwaj młodzi wojacy. Niewierność kobiet uważa on jednak nie tyle za cechę niejako wpisaną w ich naturę, lecz za taki stan wini raczej, niezdających sobie sprawy z własnych błędów, zalotników. On także na koniec łączy dwie młode pary.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Così fan tutte, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2018-02-03] (ang.).
- ↑ Piotr Kamiński: Tysiąc i jedna opera. T. 1. Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM), 2008, s. 1042-1047. ISBN 978-83-224-0901-5.
- ↑ Cosi fan tutte - Synopsis. israel-opera.co.il. [dostęp 2018-02-03]. (ang.).
- ↑ Wolfgang Amadeus Mozart – Cosi Fan Tutte KV 588 (Tak czynią wszystkie). operakameralna.pl. [dostęp 2018-02-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2018-02-04)]. (pol.).