Dwór w Oborach – Wikipedia, wolna encyklopedia

Dwór w Oborach
Zabytek: nr rej. A-949
Ilustracja
Dwór od strony zachodniej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Obory

Typ budynku

dwór

Styl architektoniczny

barokowy

Architekt

Tylman z Gameren (?)

Kondygnacje

1

Rozpoczęcie budowy

1681

Ukończenie budowy

1688

Ważniejsze przebudowy

1785–1791, 1893

Pierwszy właściciel

Stanisław Pirzchała z Obór

Kolejni właściciele

Koniecpolscy, Wielopolscy, Potuliccy

Obecny właściciel

spadkobiercy rodziny Potulickich

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Dwór w Oborach”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Dwór w Oborach”
Położenie na mapie powiatu piaseczyńskiego
Mapa konturowa powiatu piaseczyńskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Dwór w Oborach”
Położenie na mapie gminy Konstancin-Jeziorna
Mapa konturowa gminy Konstancin-Jeziorna, w centrum znajduje się punkt z opisem „Dwór w Oborach”
52°05′06,83″N 21°08′41,34″E/52,085230 21,144818

Dwór w Oborach[a]zabytkowy[1] dwór we wsi Obory, w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Konstancin-Jeziorna.

Świecka rezydencja wiejska z XVII w. w powstała w latach 1681–1688 w stylu barokowym.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym właścicielem terenów wzmiankowanym w pismach był Stanisław Pirzchała z Obór[2]. W XV i XVII wieku dobra oborskie pozostawały w rękach rodziny Oborskich, którzy wzięli od nich miano[3]. W 1643[3] przeszły na własność Koniecpolskich, zaś dziesięć lat później odkupił je Jan z Wielopola[3], wojewoda krakowski. W 1668 r. dziedzicem dóbr stał się jego syn Jan. Wybudował on w miejscu starszego drewnianego dworu nowy w stylu barokowym (1681–1688). Budynek powstał najprawdopodobniej według projektu Tylmana z Gameren lub jego ucznia. Charakteryzował się on łamanym dachem polskim, odmiany krakowskiej. Nad drzwiami umieszczono herb Wielopolskich – Starykoń.

Lokalizacja dworu sprzyjała kontaktom Jana Wielopolskiego z Janem III Sobieskim, mieszkającym w Wilanowie. Wielopolski poślubił Marię Annę D’Arquien, która była siostrą królowej Marysieńki. W krótkim czasie otrzymał nominację na Kanclerza Wielkiego Koronnego. W 1688 r. w niewyjaśnionych do końca okolicznościach zmarł, najprawdopodobniej w Oborach.

W latach 1785–1791 na zlecenie Urszuli Wielopolskiej de domo Potockiej miał miejsce remont dworu. Zmieniono dach na mansardowy. Umieszczono w nim okna w rokokowych blaszanych obramieniach. Sufity opatrzono w profilowane gzymsy. Przeprowadzono remont kominków i obramień drzwiowych[3]. Malarz Szmuglewicz był autorem plafonu zlokalizowanego w jednym z narożnych pokojów. Po śmierci Urszuli Wielopolskiej właścicielem dóbr stał się hrabia Kasper Potulicki herbu Grzymała.

W 1893 r. została dobudowana do dworu kaplica, unowocześniono wnętrza i przeniesiono schody prowadzące na piętro na tył budynku (prace pod kierunkiem Władysława Marconiego). Potuliccy byli właścicielami dóbr do 1944 r. Wówczas usunęły ich z majątku niemieckie władze za udział Jana, Teresy i Anny w powstaniu warszawskim. Na cmentarzu parafialnym w Słomczynie zlokalizowana jest kaplica grobowa rodziny Potulickich.

Obecnie (druga dekada XXI w.) jest to budynek murowany, parterowy, z mieszkalnym poddaszem. Posiada układ wnętrz dwutraktowy, z holem, sienią, klatką schodową na osi. Wnętrze ze stylowymi meblami. Przez dziesięciolecia siedzibę swą miał w nim Dom Pracy Twórczej Związku Literatów Polskich Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiego Pen Clubu. W 2015 roku dwór wrócił do rąk spadkobierców przedwojennych właścicieli[4].

W styczniu 2020 roku podano, że dwór przeszedł w ręce Fundacji Rodziny Staraków, która zamierza go wyremontować i przeznaczyć na cele publiczne[5].

Obiekty znajdujące się na obszarze dóbr oborskich

[edytuj | edytuj kod]

Galeria

[edytuj | edytuj kod]
  1. "W powyższym schemacie trudno dopatrzeć się cech pałacowej i dworskiej architektury pierwszej połowy XVII wieku, natomiast bez trudu wskazać można szereg elementów charakterystycznych dla architektury dworskiej" Andrzej Zienc. Dwór w Oborach. „Biuletyn Historii Sztuki”. 24 (2). s. 193. 

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2024.
  2. Paweł Komosa: Słoń bojowy a początki Cieciszewa i Obór, czyli jak powstała wieża szachowa. okolicekonstancina.pl, marzec 2013. [dostęp 2021-07-31].
  3. a b c d Joanna Radziewicz: Dwór w Oborach – między pałacem a dworem szlacheckim. [w:] Rolniczy Magazyn Elektroniczny nrr 47 [on-line]. Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego. [dostęp 2015-07-07]. (pol.).
  4. Skan informacji nt. likwidacji Domu Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa w Oborach k. Konstancina. Konstancin.com, 2015-10-20. [dostęp 2015-10-24].
  5. Nowe życie pałacu w Oborach. przegladpiaseczynski.pl, 2020-01-08. [dostęp 2021-07-31].