Dyskusja wikipedysty:Twardy70 – Wikipedia, wolna encyklopedia

Podstawowe informacje o działaniu w Wikipedii

[edytuj kod]

Jeśli chcesz włączyć się do tworzenia Wikipedii, przeczytaj…

… jak tworzyć artykuły?
Zanim zaczniesz edytować artykuły, poświęć nieco czasu na zapoznanie się z wypracowanymi przez nas zasadami:
Należy pamiętać, że odrębne artykuły można tworzyć dla istotnych tematów (→ zobacz wytyczne dotyczące encyklopedyczności).
Wikipedię można edytować na dwa sposoby. Edytor wizualny jest prostszym, bardziej intuicyjnym narzędziem. Z kolei edytor kodu źródłowego daje dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji. Można łatwo przełączać się między nimi. Najłatwiej jest nauczyć się edytowania w praktyce, dlatego też po wykonaniu wybranym sposobem kilku edycji testowych w swoim brudnopisie, śmiało edytuj strony!
… gdzie szukać pomocy?
W naszych szeregach mamy przewodników, którzy pomogą Ci w Twoich pierwszych edycjach. Wikipedyści odpowiedzą na pytania dotyczące edytowania Wikipedii. Możesz zadać je tutaj. Pomocnych wikipedystów znajdziesz też na naszym czacie.
Jeżeli chcesz samodzielnie szukać stron pomocy, zacznij od tej strony (znajdziesz ją zawsze w menu po lewej: „Dla wikipedystów” ⇒ „Pomoc”). Możesz też ustawić własne preferencje m.in. dotyczące wyglądu stron i ułatwień w edytowaniu (tu kilka słów wyjaśnienia).
… jak się komunikować?
Komunikując się na stronach dyskusji, ale nie w artykułach, podpisujemy się poprzez wpisanie czterech tyld (~~~~). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój podpis: nick z datą edycji (tak jak mój na dole). Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji. Wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mogła Ci odpowiedzieć.
Jeśli chcesz, napisz coś o sobie na swojej stronie użytkownika.

-- Magalia (dyskusja) 23:46, 22 wrz 2018 (CEST)[odpowiedz]

Witaj. Twój artykuł nie nadaje się jeszcze do publikacji w Wikipedii, dlatego został przeniesiony do twojego brudnopisu, gdzie możesz nad nim popracować. Popraw w nim:

  • uźródłowić wszystkie informacje w haśle w postaci przypisów. Filmweb nie jest traktowany jako rzetelne źródło, można natomiast użyć stron portalu Filmpolski.pl
  • wykazać encyklopedyczność. Moim zdaniem na umieszczenie biogramu w encyklopedii jest jeszcze za wcześnie - brak wystarczających dokonań, nagród, etc. Proponuję więc wstrzymać się z publikacją jeżeli nie ma innych przesłanek wskazujących na ency osoby.

W razie problemów skorzystaj z tego poradnika, zadaj pytanie na tej stronie lub spytaj przewodników.

Po skończeniu użyj zakładki „Przenieś”, aby ponownie opublikować artykuł. Jeżeli nie masz takiej zakładki (należy mieć konto zarejestrowane od co najmniej 4 dni oraz 10 edycji), napisz na tej stronie lub zwróć się do przewodników.

Pozdrawiam, Ented (dyskusja) 22:56, 11 sie 2022 (CEST)[odpowiedz]

Ad:Tadeusz Piotr Łomnicki

[edytuj kod]
Ad:Tadeusz Piotr Łomnicki

Witaj. Kilka uwag:

  • linki prowadzące do źródeł informacji muszą prowadzić bezpośrednio do podstron potwierdzających informacje, a nie do stron głównych portali
  • dla wstawiania przypisów do serwisu Filmpolski.pl służy szablon {{Filmpolski}} - są tam jego różne rodzaje w zależności od tego czy szblon dotyczy filmu, czy też osoby
  • nie linkujemy do dat zwykłych - linkowanie wewnętrzne do dat podlega zasadom ogólnym - zob. Pomoc:Kiedy wstawić link, wyjątkiem są daty ur. i śm. bohaterów biogramów
  • dodając nową treść uźródławiamy ją - zob. WP:WER; w ww. edycji nie dodałeś źródła do teledysku.

Proszę o poprawienie hasła. Ented (dyskusja) 20:14, 13 sie 2022 (CEST)[odpowiedz]

Witam.
Dziękuję za pomoc. Mam jeszcze kilka pytań:
Czy źródłem informacji o teledysku może być z braku innych źródeł sam teledysk umieszczony na serwisie YouTube?
Edytując inny artykuł o aktorce, w którym zamieściłem tabelę z tytułami filmów w których grała, niektóre tytuły odcinków serialu stanowiły wyrazy wulgarne, w wyniku czego nie mogłem zapisać zmian. Co zrobić w takiej sytuacji? Twardy70 (dyskusja) 22:52, 13 sie 2022 (CEST)[odpowiedz]

Witaj. W Wikipedii przyjęto zwyczaj pisania/odpowiadania na stronach interlokutora, a nie na swojej.

Jeżeli odpowiesz na swojej stronie, a nie powiadomisz np. mnie o tym Twoja odpowiedź może zostać niezauważona - zob. więcej Pomoc:Strona dyskusji.

Źródłem informacji może być sam teledysk umieszczony na serwisie YouTube, dobrze byłoby gdyby to był oficjalny/zweryfikowany kanał, gdyż nie zaleca się linkowania do stron, które naruszają prawa autorskie. Przy użyciu wyrazów wulgarnych faktycznie zadziała automat tzw. "filtr nadużyć" - problem minie gdy otrzymasz uprawnienie Wikipedia:Automatycznie przeglądający lub Wikipedia:Redaktorzy - na co jest jeszcze trochę za wcześnie. Ented (dyskusja) 15:14, 14 sie 2022 (CEST)[odpowiedz]

Odp:Wycofanie zmian w artykule o Kate Mulgrew

[edytuj kod]
Odp:Wycofanie zmian w artykule o Kate Mulgrew

Cześć. Zasady Wikipedii raczej nie określają takich szczegółów, jak miejsce wstawiania przypisów. Wzorujemy się na najlepszych artykułach (Artykułach na Medal, Dobrych Artykułach i Listach na Medal). Jeśli popatrzysz na filmografie do takich wyróżnionych biogramów, to wszystkie mają przypisy osobno dla każdej pozycji (przykłady: Filmografia Alfreda Hitchcocka, Filmografia Audrey Hepburn, Filmografia Judy Garland). Większość artykułów o filmach jest niestety bardzo kiepskiej jakości i nie spełnia nawet minimalnych wymagań. Z IMDb jako źródłem jest podobnie: owszem, jest często wykorzystywane i niektórzy uważają, że takie źródło jest akceptowalne, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że wiele osób jest przeciwnego zdania i że lepiej poszukać innego źródła. PG (dyskusja) 18:21, 6 wrz 2022 (CEST)[odpowiedz]

Ad:Adolf Chronicki

[edytuj kod]
Ad:Adolf Chronicki

Witaj. Dzięki za rozbudowę i uźródławianie haseł. W tym miejsce mała prośba: jeżeli (jak w ww. przykładzie) rozbudowałeś "Filmografię" i zastosowałeś przypisy do bazy Filmpolski.pl, to warto przy okazji tym samym źródłem/przypisem uźródłowić np. datę i miejsce urodzenia lub inne już istniejące w haśle informacje, które mają potwierdzenie w bazie Filmpolski.pl. Teraz mamy przypisy do filmografii, a brak do zajawki/leadu hasła z tego samego źródła... Ented (dyskusja) 16:07, 22 wrz 2022 (CEST)[odpowiedz]

Kolego wikipedysto, przyłóż się bardziej do edycji życiorysu aktora, bo jak na razie jest to żywe WP:NPA. Nie wystarczy zamienić dwa słowa. Zorro2212 (dyskusja) 19:09, 24 wrz 2022 (CEST)[odpowiedz]

Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora!

[edytuj kod]

Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty :)

W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Oznacza to, że artykuł nie musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym (jednak przy zmianach nasuwających poważne wątpliwości co do ich rzetelności zalecana jest ostrożność w zatwierdzaniu). Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale warto poprawić drobne uchybienia (np. literówki), jeśli się je zauważy.

Przycisk oznaczania

Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły zatwierdzane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „OOjs UI icon block Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub masz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).

Sprawdzenie artykułu, który ma już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. diff). Zobacz też, jak patrolujemy ostatnie zmiany.

Na stronie specjalnej zdezaktualizowane przejrzane strony znajduje się lista artykułów oczekujących na ponowne przejrzenie, natomiast na stronie brak wersji przejrzanej są umieszczane strony oczekujące na pierwsze przejrzenie. Zaglądaj tam, jeśli tylko masz czas.
Warto czasami zajrzeć na stronę Pomoc:Pytania nowicjuszy, gdzie mogą też pojawiać się prośby o przejrzenie.
Jak oznaczać artykuły?

Na końcu każdej strony z włączonym mechanizmem wersji przejrzanych oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Oznacz jako przejrzaną”. Aby oznaczyć wersję, należy kliknąć lub użyć skrótu klawiszowego Alt+⇧ Shift+S. Jeżeli chcesz usunąć zatwierdzenie, musisz kliknąć „Wycofaj oznaczenie jako przejrzana”.

Cofanie zmian

Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.

Jeżeli chcesz przedyskutować jakieś kwestie związane z oznaczaniem, które nie zostały przedstawione na stronie Wikipedia:Wersje przejrzane, załóż wątek w kawiarence.

Ten komunikat został wysłany automatycznie przez bota PBbot (dyskusja) 17:34, 26 lut 2023 (CET)[odpowiedz]

Rekord Guinnessa może być nasz! Dołącz do uczestników wyjątkowego edytonu!

[edytuj kod]

Dzień dobry!

Zapraszam Ciebie bardzo serdecznie do wyjątkowego uczczenia 22 urodzin Polskiej Wikipedii! 26 września rozpocznie się w Warszawie 100-godzinny edyton, którego celem jest pobicie rekordu Guinnessa w długości edytowania. Na stronie Wikipedia:Rekord Guinnessa 2023 przedstawiliśmy szczegóły wydarzenia. Jeśli masz ochotę dołączyć, choćby na kilka godzin, to świetnie! Teraz zbieramy deklaracje TUTAJ.

Zapewniamy nocleg, wyżywienie, dyplom uczestnictwa oraz upominki, możemy również pomóc w organizacji podróży. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące organizacji tego wydarzenia, chętnie odpowiem. Pozdrawiam, Gdarin dyskusja, 20:57, 21 sie 2023 (CEST)[odpowiedz]