En Curim – Wikipedia, wolna encyklopedia

En Curim
‏עין צורים‎
ilustracja
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Południowy

Wysokość

53 m n.p.m.

Populacja (2008)
• liczba ludności


1 100

Nr kierunkowy

+08

Kod pocztowy

79510

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „En Curim”
Położenie na mapie Dystryktu Południowego
Mapa konturowa Dystryktu Południowego, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „En Curim”
Ziemia31°41′41″N 34°43′07″E/31,694722 34,718611
Strona internetowa

En Curim (hebr. עין צורים; ang. Ein Tzurim; pol. Źródło Skał) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Szafir, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.

Położenie

[edytuj | edytuj kod]

Leży w południowej części Szefeli, w odległości 4 kilometrów na zachód od miasta Kirjat Malachi, w otoczeniu wioski Merkaz Szappira, moszawów Szafir, Zerachja i Komemijjut, oraz kibucu Negba. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Kibuc En Curim w 1947 r.

Pierwotnie kibuc En Curim został założony w 23 października 1946 roku w grupie żydowskich osiedli Gusz Ecjon w górach Judzkich, pomiędzy Jerozolimą a Hebronem. Założycielami byli członkowie młodzieżowego religijnego ruchu syjonistycznego Bnei Akiva, którzy wcześniej mieszkali w kibucu Tirat Cewi. Podczas I wojny izraelsko-arabskiej w 1948 roku jordański Legion Arabski zdobył i zniszczył kibuc En Curim. Jordańscy żołnierze dopuścili się masakry na jego mieszkańcach, a ocalonych wzięto do niewoli. Jako jeńcy wojenni przebywali przez dziewięć miesięcy w Jordanii. Gdy w 1949 roku jeńcy zostali uwolnieni, powrócili oni do Izraela i założyli nową osadę w pobliżu istniejącego moszawu Szafir.

W 2005 roku, po ewakuacji żydowskich osiedli ze Strefy Gazy zbudowano tutaj kemping z licznymi domkami kempingowymi, w których tymczasowo zamieszkali ewakuowani osadnicy. Teren kempingu jest pozostawiony jako obszar do ewakuacji ludności w przypadku klęski żywiołowej lub wojny.

Edukacja

[edytuj | edytuj kod]

W kibucu znajdują się dwie uczelnie religijne: Jakov Herzog Center for Judaism Studies[1] oraz Jeshivat Hakibuts HaDati[2].

Gospodarka

[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka kibucu opiera się na intensywnym rolnictwie (jęczmień, pszenica, karczochy), sadownictwie (persymony, cytryny), hodowli drobiu i bydła. Dodatkowym źródłem dochodu jest turystyka, dla której potrzeb wybudowano tutaj niewielki hotel oraz basen kąpielowy. Z przemysłu znajduje się tutaj zakład produkujący klimatyzatory.

Komunikacja

[edytuj | edytuj kod]

Z kibucu wychodzi lokalna droga, którą jadąc na południe dojeżdża się do skrzyżowania z drogą ekspresową nr 3. Inne lokalne drogi prowadzą do położonej na zachodzie wioski Merkaz Szappira i na wschodzie moszawu Szafir.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. The Yaacov Herzog Center for Jewish Studies-Ofek Horizon. [w:] MASA Company Ltd. [on-line]. [dostęp 2008-12-06]. (ang.).
  2. Welcome to Yeshivat HaKibbutz HaDati Ein-Tzurim. [w:] Yeshivat Hakibbutz Hadati [on-line]. [dostęp 2008-12-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (5 grudnia 2008)]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]