Fabryka Cementu Wapiennego w Lisim Ogonie – Wikipedia, wolna encyklopedia

Fabryka Cementu Wapiennego Waldemara Jenischa
Państwo

 Polska

Siedziba

Lisi Ogon

Data założenia

1877

Prezes

Waldemar Jenisch, Ida Jenisch, Emil Fricke

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Fabryka Cementu Wapiennego Waldemara Jenischa”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Fabryka Cementu Wapiennego Waldemara Jenischa”
Ziemia53°08′23″N 17°53′13″E/53,139722 17,886944

Fabryka Cementu Wapiennego Waldemara Jenischa – fabryka cementu wapiennego w Lisim Ogonie działająca od 1877 roku do I wojny światowej.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Fabryka została założona w 1877 roku przez mistrza murarskiego Waldemara Jenischa, późniejszego architekta Pałacyku Lloyda w Bydgoszczy[1]. Po jego śmierci w 1907 roku właścicielką fabryki została jego żona Ida Jenisch (z domu Meißel), natomiast w 1908 roku mistrz murarski i ciesielski Emil Fricke z Bydgoszczy[2]. W 1907 roku przedsiębiorstwo nosiło nazwę „Bromberger Cementkalkfabrik Waldemar Jenisch Kommandit-Gesellschaft” i zatrudniało 40 pracowników. Kapitał inwestycyjny fabryki, która produkowała 30 tys. hl cementu wapiennego rocznie, wynosił 65 000 marek[1]. Podczas I wojny światowej budowano mniej, a produkty fabryki nie znajdowały nabywców. Fabryka została zamknięta z powodu nierentowności. Na terenach po fabryce pozostały duże powierzchnie po wykopaliskach napełnione wodą, które zamieniono na stawy rybne[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]