Feta – Wikipedia, wolna encyklopedia
Feta (nowogr. φέτα – „plaster”) – ser pochodzący z Grecji. Tradycyjnie zbliżone wyroby powstają w Albanii i Bułgarii.
Ser feta jest produkowany z mieszanki pasteryzowanego mleka owczego z mlekiem kozim (to drugie stanowi maksymalnie 30% mieszanki) lub tylko z mleka owczego. Niedozwolone jest używanie środków konserwujących lub koloryzujących, okres dojrzewania wynosić musi co najmniej 3 miesiące, szczegółowe wymogi technologii i kwalifikacje personelu zostały w Grecji prawnie unormowane i podlegają częstej kontroli.
Należy do grupy serów miękkich o zawartości tłuszczu ok. 40%. Jest serem kruchym, dobrze topiącym się w wysokiej temperaturze.
Feta jest serem bardzo chętnie podrabianym. Według danych greckiego ministerstwa rolnictwa światowy rynek sprzedaży sera Feta osiąga 400–500 tysięcy ton, podczas gdy Grecja eksportowała w roku 2003 jedynie 89 tysięcy ton.
Oznaczenie pochodzenia
[edytuj | edytuj kod]Od 14 października 2002 ser feta jest produktem z chronioną nazwą pochodzenia.[1] Zgodnie z odpowiednimi przepisami UE (mającymi zastosowanie w UE i Irlandii Północnej), a także podobnymi przepisami brytyjskimi, tylko te sery produkowane w tradycyjny sposób w określonych obszarach Grecji, które są wytwarzane z mleka owczego lub z mieszanki mleka owczego i do 30% mleka koziego z tego samego obszaru, mogą być nazywane feta.
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Grecki informator. giortifetas.gr. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-28)]., wydany przy okazji Ogólnogreckiego Święta Fety w Elassonie, 2010. (gr.)
- Informacje o postępach w ochronie greckiej produkcji sera Feta, wydane przez gminę Retimno (gr.)
- porównaj też: Ser zgorzelecki
- Ser Feta na stronie Komisji Europejskiej
- Wymagania na stronie Komisji Europejskiej, na podstawie których ser może być nazwany serem Feta