Franciszek Korneli Wierzbicki – Wikipedia, wolna encyklopedia

Franciszek Korneli Wierzbicki
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

2 kwietnia 1891
Boguszyce, Królestwo Polskie

Data i miejsce śmierci

1 kwietnia 1945
Wilno, Polska

Zawód, zajęcie

ziemianin, hodowca, polityk

Franciszek Korneli Wierzbicki (ur. 2 kwietnia 1891 w Boguszycach, zm. 1 kwietnia 1945 w Wilnie) – działacz społeczno-samorządowy, poseł, hodowca.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny Wierzbickich h. Nieczuja, która w XIX w. nabyła majątek Boguszyce pod Łomżą. Syn Franciszka i Stanisławy z Jabłońskich (z Pniewa). Ukończył szkołę handlową, a następnie w 1907 r. studia na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizując się w hodowli bydła. Po studiach powrócił do rodzinnego majątku i zaczął gospodarować[1].

Działalność hodowlana

[edytuj | edytuj kod]

Prowadził doskonałą hodowlę bydła mlecznego, znaną w kraju i za granicą. Jego hodowla bydła czerwonego polskiego zdobyła uznanie jako jedna z najlepszych w Królestwie Polskim, a bydło z Boguszyc było nagradzane na licznych wystawach[2]. W wyniku działań I wojny światowej, bydło trafiło aż do guberni smoleńskiej, co spowodowało znaczne straty[3].

W latach 19081926 w jego gospodarstwie w Boguszycach przewinęło się 80 krów, a wyhodowano 238 jałówek. Jego krowy odznaczały się wysoką mlecznością i dobrą zawartością tłuszczu w mleku. Hodowla bydła czerwonego polskiego w Boguszycach stanowiła materiał zarodowy dla innych hodowców w Polsce[4].

Odbudowa majątku i działalność społeczna

[edytuj | edytuj kod]

Zniszczony majątek starał się odbudować po wojnie zaciągając kredyty. Działał na wielu polach społecznych. Był prezesem Rady Gminnej w Szczepankowie, przewodniczył Sejmikowi Powiatowemu oraz kierował Wydziałem Powiatowym w Łomży. Był także prezesem Kasy Spółdzielczej i członkiem Rady Szkolnej. Udzielał się w Związku Hodowców Bydła Rasy Polskiej, w Centralnym Towarzystwie Rolniczym oraz wspierał inicjatywy edukacyjne zakładając tajną szkołę w dworze Boguszyce[5][6].

Działalność polityczna

[edytuj | edytuj kod]

W 1922 r. wybrany posłem ze Związku Ludowo-Narodowego. W swojej pracy poselskiej troszczył się o rozwój regionu, z którego pochodził. W 1923 r. jako członek Komisji Administracji i Robót Publicznych wnioskował o odbudowę pogranicza Prus Wschodnich, zniszczonych podczas wojny. W 1924 r. złożył wniosek o unormowanie stosunków gospodarczych na Kurpiach, apelując o poprawę losu tamtejszej ludności poprzez stosowanie sprawiedliwych norm podatkowych[7].

Śmierć

[edytuj | edytuj kod]

Zmarł 1 kwietnia 1945 r. w Wilnie po ciężkiej chorobie[6].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. M. K. Schirmer, Wybitni przedstawiciele ziemiaństwa łomżyńskiego XIX i XX wieku, Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów, Łomża 2013.
  2. Gwardiak J., Franciszek Kornel Wierzbicki (1884-1945) herbu Nieczuja – ziemianin, hodowca, działacz społeczno-samorządowy, poseł [w:] Studia Łomżyńskie, Tom XVIII, Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów, Łomża 2007.
  3. W. Glinka, Pamiętniki z. … [in:] ksiazka-wybitni-przedswieciele-ziemanistwa.pdf, s. 120.
  4. M. Schirmer, Dwory ziemskie w Łomżyńskiem, s. 53-56.
  5. Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie, Reklamowany moździerzysta – rzecz o por. Franciszku Kornelu Wierzbickim z Boguszyc cz. 1, 27 marzec 2021 [1].
  6. a b Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie, Reklamowany moździerzysta – rzecz o por. Franciszku Kornelu Wierzbickim z Boguszyc cz. 2, 22 marzec 2021 [2].
  7. Parlament Rzeczypospolitej Polskiej 1919-1927, red. H. Mościcki, W. Dzwonkowski. Warszawa 1928, s. 120.