Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych – Wikipedia, wolna encyklopedia

Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych
Państwo

 Polska

Data założenia

1999

Rodzaj stowarzyszenia

OPP

Nr KRS

0000061869

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych”
Ziemia51°48′43″N 19°52′49″E/51,812000 19,880222
Strona internetowa

Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych (FPKW) – powstała w 1999 roku funkcjonuje jako organizacja pożytku publicznego. Jej celem statutowym jest ochrona zabytków kolejnictwa wąskotorowego. Działania skierowane są z jednej strony na zabezpieczanie historycznego taboru wąskotorowego i chronienie go przed zniszczeniem, z drugiej na współpracę z PKP oraz samorządami lokalnymi w celu utrzymania działania lub przywracania do ruchu wąskotorowych linii kolejowych. Fundacja jest także zarządcą infrastruktury kolejowej[1] i przewoźnikiem kolejowym[2] na liniach wąskotorowych będących pod jej opieką.

Działalność fundacji

[edytuj | edytuj kod]

W latach 19992001 działania Fundacji skupiły się na zakupach zagrożonego likwidacją taboru wąskotorowego na tor o prześwicie 600 i 750 mm. W zbiorach organizacji znajduje się obecnie kilkadziesiąt wagonów pasażerskich i towarowych, pługi odśnieżne, kilka lokomotyw spalinowych i wagonów motorowych, dwa parowozy Px48, oraz parowóz Orenstein&Koppel 7900

Obecnie Fundacja prowadzi muzealną Kolej Wąskotorową Rogów – Rawa – Biała, będącą pierwszą polską inicjatywą mającą na celu prowadzenie i rewitalizację linii kolejowej z zachowaniem historycznych uwarunkowań. Większość prac prowadzonych przez FPKW jest wykonywana przez wolontariuszy.

W 2003 roku FPKW reaktywowała, a do 2007 roku zarządzała Starachowicką Koleją Wąskotorową, a także prowadziła w latach 2002-2009 odbudowę Kolei Leśnej w Pionkach. Obecnie pierwsza z inicjatyw jest kontynuowana, natomiast działalność w Pionkach ostatecznie, mimo włożonego dużego nakładu pracy zakończyła się niepowodzeniem. W latach 1999–2009 prezesem FPKW był aktor Paweł Szwed, który z początkiem 2010 roku ustąpił z tego stanowiska.

Skład Zarządu FPKW

[edytuj | edytuj kod]
  • Prezes Zarządu: Adam Wawrzyniak
  • Członek Zarządu: Michał Zajfert
  • Członek Zarządu: Grzegorz Fidler

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]