Ghasri Valley – Wikipedia, wolna encyklopedia

Ghasri Valley
Ghasri Valley

Ghasri Valley lub Wied il-Għasriwąwóz morski na maltańskiej wyspie Gozo. Dolina kontynuuje drogę do Għasri po stronie lądu.

Położenie

[edytuj | edytuj kod]

Ghasri Valley znajduje się na północnym wybrzeżu wyspy. Wąwóz ma długość około 250 metrów i szerokość od 15 do 30 metrów. Wewnętrzne przedłużenie wąwozu ma długość około 500 metrów.

Niedaleko Wied il-Għasri znajduje się Reqqa Point. Jest to najdalej na północ wysunięty punkt archipelagu maltańskiego. Miejscowości Żebbuġ i Għasri znajdują się w pobliżu doliny. Latarnia morska Giordan Lighthouse oddalona jest o około 1,5 kilometra. Popularna zatoka Xwejni oddalona jest o około 2,2 kilometra.

Ze względu na bardzo odległe położenie i trudną dostępność, Wied il-Għasri nie ma znaczenia dla turystyki. Dolina dobrze jest jednak znana w świecie płetwonurków, ponieważ po prawej stronie, poza wąwozem, jest dobrze znane miejsce do nurkowania. Jest to duża, podwodna jaskinia, z dużą, wypełnioną powietrzem wnęką. Jaskinię określana jest jako Jaskinię Katedralną lub jako Błękitną Kopułę.

Środowisko

[edytuj | edytuj kod]

Chociaż najbliższe otoczenie i Ghasri Valley są unikalne dla wyspy Gozo, wąwóz nie podlega żadnemu programowi ochrony. Tylko północne wybrzeże od Zatoki Ramla, na krótko przed Wied il Ghasri jest częścią projektu Natura 2000[1]. Poprzez strome ściany i ich kryjówki lęgnie się i gniazduje wiele gatunków ptaków.

Sam wąwóz ma bardzo mało wierzchniej warstwy gleby. Właśnie dlatego żyją tutaj wyspecjalizowane rośliny, które mogą mieszkać na jałowej i suchej ziemi przez cały rok. Należą do nich sukulenty, Kapary cierniste i kaktusy[2].

Wąwóz jest bardzo płytki i ma maksymalną głębokość około 10 metrów. W tych płytszych obszarach występują głównie małe mureny i ryby mugilowate, a w tych ciemniejszych miejscach często można zobaczyć Apogona. Poza Ghasri Valley znajduje się Jaskinia Katedralna[3]. Żyje tu wiele skorupiaków takich, jak Pustelniki czy Langustowate. W wodach otwartych żyje dużo ryb pelagicznych, między innymi Sphyraeny, ryby makrelowate i małe tuńczyki.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Management plans for 34 Natura 2000 sites being prepared. gozonews.com. [dostęp 2013-01-09]. (ang.).
  2. Hans Christian Weber, Bernd Kendzior: Flora of the Maltese Islands, Markgraf Publisher, 2006
  3. Cathedral Cave. malta.com. [dostęp 2011]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]