Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego – Wikipedia, wolna encyklopedia

Instytut Kultury Polskiej
Institute of Polish Culture
Uniwersytet Warszawski
Godło
Ilustracja
Budynek Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (wejście od Małego Dziedzińca)
Data założenia

1998

Państwo

 Polska

Adres

Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa

Dyrektor

dr hab. Iwona Kurz

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Instytut Kultury Polskiej”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Instytut Kultury Polskiej”
Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Instytut Kultury Polskiej”
Ziemia52°14′23,2″N 21°01′04,9″E/52,239778 21,018028
Strona internetowa

Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (IKP UW) – jedna z siedmiu jednostek dydaktycznych wchodzących w skład Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Instytut Kultury Polskiej jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturoznawczych w Polsce. Studia I i II stopnia na kierunku „kulturoznawstwo – wiedza o kulturze” prowadzone w IKP otrzymały w 2017 roku najwyższą ocenę – wyróżniającą, przyznawaną przez Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Instytut prowadzi autorski program studiów dziennych (licencjackich i magisterskich) oraz doktoranckich w zakresie kulturoznawstwa, a także podyplomowych pedagogika teatru. Specjalizacje naukowe realizowane w IKP – „Kultura wizualna”, „Kultura miejska”, „Teatr, performans, widowisko” oraz „Animacja kultury” – pozwalają na pogłębienie wiedzy i umiejętności interpretacyjnych w wybranych dziedzinach. W Instytucie stworzono własny unikalny program poświadczony wielokrotnie wznawianą i unowocześnianą, kilkutomową serią podręczników (m.in. „Antropologia kultury”, „Antropologia kultury wizualnej”, „Antropologia ciała”, „Antropologia widowisk”, „Antropologia antyku greckiego”). Podręczniki były wielokrotnie nagradzane Nagrodą Rektora Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Konkursie na Najlepszy Podręcznik Akademicki o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. ks. Edwarda Pudełki.

Przy Instytucie Kultury Polskiej (oraz Instytucie Badań Literackich PAN) afiliowane jest czasopismo naukowe „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”. To pierwsze czasopismo naukowe w Polsce (11 pkt na liście MNiSW) poświęcone badaniom kultury wizualnej. Doktoranci IKP prowadzą czasopismo dla młodych naukowców „mała kultura współczesna”.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Katedrę Kultury Polskiej na Wydziale Polonistyki UW powołano w 1976 roku, Instytut Kultury Polskiej powstał z jej przekształcenia w 1998 roku. W roku akademickim 1998/1999 Instytut otworzył własny kierunek studiów „kulturoznawstwo – wiedza o kulturze”. W 2016 roku IKP obchodził rocznicę 40-lecia swojej działalności.

Pierwszym dyrektorem Instytutu był prof. Andrzej Mencwel, który pełnił tę funkcję przez trzy kadencje, do 2002 roku (jego zastępcami byli kolejno prof. Grzegorz Godlewski i prof. Leszek Kolankiewicz; prof. Leszek Kolankiewicz i prof. Paweł Rodak; prof. Grzegorz Godlewski i dr Marcin Niemojewski). W latach 2005–2012 dyrektorem Instytutu był prof. Leszek Kolankiewicz (zastępcami byli prof. Wojciech Dudzik i dr Marta Zimniak-Hałajko). W latach 2012–2016 funkcję tę pełnił prof. Paweł Rodak (jego zastępcami zostali dr hab. Iwona Kurz i dr hab. Paweł Majewski). Od 2016 roku dyrektorką Instytutu Kultury Polskiej jest dr hab. Iwona Kurz, jej zastępczyniami są dr hab. Agnieszka Karpowicz i dr Dorota Sosnowska.

Struktura

[edytuj | edytuj kod]

Zakład Antropologii Słowa

[edytuj | edytuj kod]

Zakład Filmu i Kultury Wizualnej

[edytuj | edytuj kod]

Zakład Historii Kultury

[edytuj | edytuj kod]

Zakład Kultury Współczesnej

[edytuj | edytuj kod]

Zakład Teatru i Widowisk

[edytuj | edytuj kod]

Pracownia Studiów Miejskich

[edytuj | edytuj kod]

Zespół Animacji Kultury

[edytuj | edytuj kod]

Badania

[edytuj | edytuj kod]

W Instytucie działa pięć międzyzakładowych zespołów badawczych: Zespół Badań nad Filmem, Zespół Badań Mody i Dizajnu, Zespół Kultury Staropolskiej, Zespół Kultury XIX wieku, Zespół Badań Pamięci o Zagładzie. Pracownicy, doktoranci i studenci Instytutu Kultury Polskiej prowadzą wszechstronne, interdyscyplinarne badania antropologicznokulturowe i historycznokulturowe. Badania łączy szerokie, antropologiczne rozumienie kultury oraz nacisk na komunikacyjny wymiar praktyk kulturowych. Stąd znaczenie w badaniach mediów kultury, zwłaszcza podstawowych – słowa, widowiska, obrazu, analizowanych w ich różnych modalnościach historycznych i technologicznych. W perspektywie historycznej podstawowym obszarem badań prowadzonych w Instytucie jest kultura polska, ale często widziana w „sąsiedztwie” kultur obcych: innych krajów środkowoeuropejskich, krajów skandynawskich i kultury żydowskiej.

Podejmowane w Instytucie projekty badawcze realizowane są przede wszystkim w formie grantów pozyskanych w konkursach Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki oraz innych instytucji, także międzynarodowych.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]