Interpunkcja filmowa – Wikipedia, wolna encyklopedia

Przykłady interpunkcji filmowej w montażu: u góry przenikanie, na dole zaś rozmaite roletki (zmazania)

Interpunkcja filmowa – rodzaj wizualnych znaków przestankowych występujących w utworze filmowym lub telewizyjnym. Służą one oddzieleniu od siebie poszczególnych scen lub sekwencji filmu oraz zaakcentowaniu pauz w narracji. W obręb interpunkcji filmowej włącza się zabiegi montażowe (w tym przejścia montażowe), ruchy kamery oraz ruchy filmowanych obiektów[1][2].

Popularne techniki interpunkcji filmowej

[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela zawiera zestawienie popularnych środków interpunkcji filmowej (stosowanych przede wszystkim w filmie fabularnym), wymienionych przez filmoznawcę Marka Hendrykowskiego oraz filmowca Daniela Arijona. Uszeregowane zostały według kolejności, w jakiej wymienia je Arijon.

Technika Opis
Zaciemnienie i rozjaśnienie Przedstawiony na ekranie obraz stopniowo przechodzi do czerni, a następnie czerń rozjaśnia się do nowego obrazu[2].
Rozbielenie i rozjaśnienie przez użycie barwy Alternatywa dla zwykłego zaciemnienia; obraz przechodzi do bieli bądź do innego koloru[2].
Przenikanie Jednoczesne zaciemnienie jednego obrazu i rozjaśnienie drugiego. Przenikanie może powiązać ze sobą nastroje dwóch różnych scen. Przenikania można też użyć w charakterze efektu specjalnego – gdy połączymy za pomocą przenikania ujęcie pustego pokoju z ujęciem tego samego pokoju, w którym stoją ludzie, uzyskamy wrażenie jakby zmaterializowali się „znikąd”[3][4].
Zmazanie[5], roletka[6] Przez obraz przesuwa się cienka linia zmazująca go i jednocześnie ujawniająca inny. Linia może poruszać się w poziomie, pionie, ukośnie, z lewej do prawej, itp.[5][6]
Iris[5], przysłona irysowa, diafragma, „kocie oko”[7] Na ekranie widać zmniejszające się kółko naśladujące zamykającą się przysłonę, na zewnątrz którego jest czerń. Kółko może koncentrować uwagę widza na jakimś obiekcie bądź postaci. Obecnie efekt stosowany dość rzadko[5][7].
Wykorzystanie ciemnej przestrzeni Kamera wykonuje panoramę lub jazdę w ciemne miejsce. Wówczas następuje zamaskowane cięcie przenoszące do kolejnej sceny[5].
Napisy Popularna technika oddzielania od siebie scen i sekwencji w okresie kina niemego. Współcześnie pojawiające się napisy mogą służyć np. do określenia miejsca bądź czasu akcji. Mogą być wkomponowane w obraz, bądź pojawić się na osobnym, neutralnym tle[8].
Rekwizyt Zastosowanie rekwizytu jako sygnału upływającego czasu. Konwencjonalne rekwizyty tego rodzaju to np. palące się świece, zegary, kartki z kalendarza[8].
Zmiana światła Zmiana oświetlenia sceny może sugerować np. szybkie przejście od dnia do nocy[8].
Pytanie i odpowiedź Bohater wypowiada kwestię, ale po cięciu odpowiedzi udziela ktoś inny, w rozmowie z kim innym, w innym czasie i miejscu. Technika ta przedstawia upływ czasu za pomocą dialogu[8].
Ruch w jednym kierunku Ruch ekranowy jednego obiektu zgadza się z ruchem ekranowym innego obiektu w kolejnym ujęciu, np. bohater wyjeżdża samochodem sportowym spod swojego domu i wjeżdża do tunelu; w następnym ujęciu widzimy jego samochód jadący w tym samym kierunku, tylko na torze wyścigowym[8].
Otwarcie sceny za pomocą kamery Sposób neutralnego rozpoczęcia sceny z wykorzystaniem kamery, np. w kadrze widać przedmiot, który przesłania obraz; po chwili kamera wykonuje ruch, który ukazuje całą scenę[9].
Otwarcie sceny za pomocą aktora Sposób neutralnego rozpoczęcia sceny z wykorzystaniem fizyczności aktora, np. aktor z początku zasłania ciałem obiektyw kamery, ale po chwili go odsłania i widzimy przedmiot na pierwszym planie[10].
Zastąpienie przedmiotu innym Dwa przedmioty zostają ze sobą zestawione na zasadzie analogii ruchu i dźwięku, np. w jednym ujęciu ktoś rzuca kieliszek, a w następnym widzimy szybę tłuczoną kamieniem[11].
Powtórzenie słowa Pod koniec jednej sceny postać wypowiada słowo. Po chwili, na początku kolejnej sceny, słowo to zostaje powtórzone przez kogoś innego[12].
Mylące dopasowanie wizualne (również: match cut) Wykorzystanie tego samego elementu wizualnego na końcu jednej sceny i na początku drugiej, zaskakując jednak widza zmianą czasu i miejsca akcji[12]. Przykład: scena z filmu Absolwent, w której bohater Benjamin Braddock w jednym ujęciu wskakuje do basenu, a w kolejnym, niejako kontynuując wykonywany ruch, ląduje w łóżku swojej kochanki pani Robinson[13].
Nagłe zbliżenie Rozpoczęcie sceny ujęciem na jakiś obiekt bardzo bliskim planie, bez kontekstu; następnie po cięciu przejście do szerszego planu i zaprezentowanie kontekstu[14].
Ostre cięcie (również: jump cut) Skokowe, przyciągające uwagę cięcie montażowe. Często ostre cięcia stosuje się w następujących po sobie ujęciach umieszczonych na wspólnej osi wizualnej[15].
Bezczynność Pod koniec jednego ujęcia lub na początku drugiego panuje bezruch (np. wszyscy aktorzy wychodzą poza kadr), ułatwiając przejście pomiędzy scenami[16].
Pojedyncze ujęcie jako pauza Pojedyncze ujęcie umieszczone pomiędzy dwoma scenami, łączące się tematycznie z resztą filmu i wnoszące efekt narracyjny lub emocjonalny[17].
Cała sekwencja jako pauza Technika analogiczna do wykorzystania pojedynczego ujęcia w roli punktacji – zaprezentowany zostaje szereg ujęć stanowiących pauzę w narracji. Wykorzystywana tam, gdzie jedno ujęcie nie stanowi wystarczającej pauzy[18].
Nieostrość Rozmycie obrazu do momentu jego całkowitej nierozpoznawalności; w kolejnym ujęciu następuje wyjście z nieostrości i ukazanie nowej sceny[19].
Ciemny ekran Umieszczenie krótkich momentów czerni pomiędzy ujęciami lub scenami[20].
Interpunkcja poprzez ruch kamery Podkreślenie działań postaci poprzez najazd lub odjazd kamery, np. najazd na bohatera w czasie monologu podkreśli jego wypowiedź, a najazd po zakończeniu wypowiedzi podkreśli jego reakcję[21].
Interpunkcja pionowa W sytuacji, gdy ruch w kadrze odbywa się głównie w osi poziomej, wprowadzenie elementów ruchu pionowego może zaakcentować istotność danego zdarzenia[22].
Stopklatka Technika ta zamraża wszelki ruch na ekranie „zatrzymując film w miejscu”; po chwili może nastąpić też zaciemnienie[23].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Hendrykowski 1994 ↓, s. 127.
  2. a b c Arijon 2008 ↓, s. 538.
  3. Arijon 2008 ↓, s. 538-539.
  4. Hendrykowski 1994 ↓, s. 239.
  5. a b c d e Arijon 2008 ↓, s. 539.
  6. a b Hendrykowski 1994 ↓, s. 256.
  7. a b Hendrykowski 1994 ↓, s. 243.
  8. a b c d e Arijon 2008 ↓, s. 540.
  9. Arijon 2008 ↓, s. 548.
  10. Arijon 2008 ↓, s. 547.
  11. Arijon 2008 ↓, s. 540-541.
  12. a b Arijon 2008 ↓, s. 541.
  13. Hendrykowski 1994 ↓, s. 170.
  14. Arijon 2008 ↓, s. 546.
  15. Arijon 2008 ↓, s. 552.
  16. Arijon 2008 ↓, s. 556.
  17. Arijon 2008 ↓, s. 557.
  18. Arijon 2008 ↓, s. 558.
  19. Arijon 2008 ↓, s. 559.
  20. Arijon 2008 ↓, s. 560.
  21. Arijon 2008 ↓, s. 561.
  22. Arijon 2008 ↓, s. 568.
  23. Arijon 2008 ↓, s. 570.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]