Janówek (Wrocław) – Wikipedia, wolna encyklopedia
Janówek (albo Janów, niem. Johannisberg) – osiedle w północno-zachodniej części Wrocławia, nad rzeką Bystrzycą. Administracyjnie stanowi część osiedla Pracze Odrzańskie. Do Wrocławia przyłączony razem z Praczami w 1928.
Przez Bystrzycę na południu graniczy z Nową Karczmą, do której prowadzi jedyne połączenie z resztą miasta, przez Most Brodzki. Na zachodzie graniczy z Wilkszynem, na północnym zachodzie z wsią Pisarzowice. Za Odrą graniczy na północy z wsiami Kotowice i na północnym wschodzie z Paniowicami, a na wschodzie z należącym do wrocławskiego osiedla Lesica Lasem Rędzińskim (przy ujściu do Odry rzeki Widawy i strumienia Trzciana).
W 1737 wzmiankowano należący do Praczy Odrzańskich folwark Johansberg utworzony na miejscu o tej samej nazwie[1]. W XIX wieku folwark został przebudowany, a w pobliżu urządzono żwirownię. Po II wojnie światowej zabudowania folwarku użytkowało Państwowe Gospodarstwo Rolne, funkcjonujące do lat 80. W latach siedemdziesiątych planowano tu budowę oczyszczalni ścieków, inwestycję jednak opóźniano potem przez kilkanaście lat z braku środków. Budowę wznowiono ostatecznie na przełomie lat 80. i 90., a oczyszczalnię[2] uruchomiono w 1995. Podupadający PGR przestał istnieć, a jego pofolwarczne zabudowania gospodarcze i mieszkalne dziś niszczeją.
Na północnym zachodzie obszaru osiedla znajdują się dwa użytki ekologiczne[3][4]:
- Łacha Farna – użytek obejmujący starorzecze rzeki Odry, zlokalizowany jest na południowym krańcu kompleksu leśnego położonego przy północno-zachodniej granicy miasta; las ten obejmuje również obszary położone już poza administracyjnymi granicami Wrocławia – w Gminie Miękinia,
- w rejonie tym znajduje się także kilka innych starorzeczy i niewielkich zbiorników wodnych, przy czym oprócz Łachy Farnej, jeszcze dwa z nich w obszarze Wrocławia zostały również ustanowione jednym użytkiem ekologicznym.
Komunikacja miejska
[edytuj | edytuj kod]Na osiedlu zlokalizowane są 2 przystanki komunikacji miejskiej (Janówek (WOŚ)[5] i Janówek[6]). Zatrzymują się na nich autobusy wariantowych kursów linii 103 (pl. Jana Pawła II - Janówek)[7].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Zygmunt Antkowiak: Wrocław od A do Z. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1991. ISBN 83-04-03723-8. s. 104 "Janówek, osiedle w dzielnicy Fabrycznej. Zapis z 1737 stwierdza, że "obok Pracz został założony główny folwark, a ponadto na Górze Jana z powodu odległego położenia pól i łąk założono jeszcze jeden folwark". Wynika z tego, że Janowa Góra (Johannisberg) była pierwotnie określeniem terenowym, nadanym z kolei folwarkowi. Nazwa Janów z okresu po ostatniej wojnie nie przyjęła się w terenie. Działający w dawnym majątku PGR nazywany jest Janówkiem i formę te powszechnie zaakceptowano. Do Wrocławia osada została włączona w 1928 r., jednocześnie z Praczami. Do 1971 działała w Janówku spółdzielnia produkcyjna, której ziemię i nieruchomości przejął PGR."
- ↑ mechaniczno-biologiczna Wrocławska Oczyszczalnia Ścieków, z chemicznym wspomaganiem usuwania związków fosforu i pełną gospodarką osadową, oczyszczająca ok. 70 tys. m³ ścieków na dobę
- ↑ Aktualizacja PROGRAMU OCHRONY ŚRODOWISKA DLA MIASTA WROCŁAWIA NA LATA 2004-2015. [w:] Załącznik do uchwały Nr XLI/1276/09 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 19 listopada 2009 r. [on-line]. wrosystem.um.wroc.pl, listopad 2009 r.. s. 273. [dostęp 2010-04-22]. (pol.).
- ↑ UCHWAŁA NR XXI/671/00 RADY MIEJSKIEJ WROCŁAWIA. uchwaly.um.wroc.pl, 18 maja 2000. [dostęp 2010-04-22]. (pol.).
- ↑ CMSMirage, Przystanek JANÓWEK (WOŚ) - Rozkład jazdy Wrocław [online], www.wroclaw.pl [dostęp 2022-01-04] (pol.).
- ↑ CMSMirage, Przystanek Janówek - Rozkład jazdy Wrocław [online], www.wroclaw.pl [dostęp 2022-01-04] (pol.).
- ↑ CMSMirage, Autobus 103 we Wrocławiu - sprawdź rozkład jazdy [online], www.wroclaw.pl [dostęp 2022-01-04] (pol.).
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Jan Harasimowicz (red.): Encyklopedia Wrocławia. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2000. ISBN 83-7023-749-5.