Jan Strwiąż-Smolnicki – Wikipedia, wolna encyklopedia

Jan Strwiąż-Smolnicki
Ilustracja
kapitan pilot kapitan pilot
Data i miejsce urodzenia

6 kwietnia 1897
Ostróg

Data i miejsce śmierci

18 kwietnia 1920
Gaje Wielkie

Przebieg służby
Siły zbrojne

Armia Imperium Rosyjskiego
Błękitna Armia
Wojsko Polskie

Formacja

Lotnictwo Wojska Polskiego

Jednostki

3 pułk strzelców polskich
17 eskadra wywiadowcza

Stanowiska

dowódca kompanii
dowódca eskadry

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa
wojna polsko-bolszewicka

Odznaczenia
Polowa Odznaka Pilota

Jan Strwiąż-Smolnicki (ur. 6 kwietnia 1897 w Ostrogu, zginął 18 kwietnia 1920 w Gajach Wielkich) – kapitan pilot Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Jan Strwiąż-Smolnicki urodził się na Wołyniu. Wykształcenie zdobywał w korpusie kadetów, który znajdował się w Kijowie. Ukończył 4 miesięczny kurs po którym awansował na stopień chorążego oraz otrzymał przydział do jednostki grenadierów gwardii. Następnie w pułkach piechoty walczył na froncie[1].

Po otrzymaniu informacji, że we Francji tworzone są polskie oddziały, zrzucił rosyjski mundur i mając zgodę misji francuskiej wyjechał do Anglii, a następnie udał się do Paryża, gdzie zgłosił się do Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera i wstąpił w jej szeregi[2]. Otrzymał w niej przydział do 3 pułku strzelców polskich na stanowisko dowódcy 9 kompanii[1].

Służąc w piechocie, zwrócił się z prośbą o skierowanie go do szkoły lotniczej i po jej pozytywnym rozpatrzeniu znalazł się w pierwszej grupie polskich oficerów odkomenderowanych do szkoły lotniczej w Dijon[3]. Szkołę ukończył 5 sierpnia 1918 i po otrzymaniu skierowania udał się do wyższych szkół pilotażu w Vineuil, Pau, Biscarrosse i Avord. 15 kwietnia 1919 rozkazem dowódcy armii gen. Józefa Hallera, został mianowany kapitanem z przydziałem do 59 eskadry Breguetów i z którą 6 maja 1919 wyjechał do Polski[1].

Od 2 września 1919 pełnił funkcję dowódcy tejże eskadry[4]. 18 kwietnia 1920 z lotniska pod Tarnopolem wystartował do lotu z sierż. mech. Władysławem Wierzbickim[5]. Podczas lotu kontrolnego samolot Breguet nr 7490, w rejonie wsi Gaje Wielkie, wpadł w korkociąg i spłonął po uderzeniu w ziemię[6].

Za wybitne zasługi bojowe kpt. Jan Strwiąż-Smolnicki pośmiertnie został odznaczony laurowym wieńcem Polowej Odznaki Pilota[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]