Kabylia – Wikipedia, wolna encyklopedia

Lokalizacja Kabylii

Kabylia (kab. Tamurt Iqbayliyen, Tamurt n Leqbayel, arab. القبائل = Al-Kaba'il, fr. Kabylie) – górzysta kraina geograficzna w północno-zachodniej Algierii, w Atlasie Tellskim, na wschód od niewielkiej niziny Mitidja. Głównym miastem jest Tizi Wuzu, a także Akbou i Kherrata; region ma park narodowy Djurdjura.

Dzieli się na Kabylię Wielką w części zachodniej (obejmującą pasma górskie Djurdjura[1]) i Kabylię Małą (w części wschodniej)[2]. Pierwotną ludność krainy stanowili berberyjscy Kabylowie.

Obszar ten jest jednym z najgęściej zaludnionych rejonów Afryki. Jest też ważnym rejonem rolniczym; w Kabylii uprawia się figi, oliwki, zboża (jęczmień), hoduje owce i drób. Region kabylski ma dobrze rozwinięte rzemiosło artystyczne (garncarstwo, tkactwo, jubilerstwo).

W regionie działa pokojowy Ruch na Rzecz Autonomii Kabylii (Mouvement pour l'Autonomie de la Kabylie, MAK), którego liderem jest Ferhat Mehenni.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Kabylia - Zapytaj.onet.pl [online], portalwiedzy.onet.pl [dostęp 2017-11-24] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-16] (pol.).
  2. Kabylia – LookLex Encyclopaedia. [dostęp 2010-07-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-05-13)].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]