Kalikst Woroniecki – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kalikst Woroniecki
Herb
Korybut
Rodzina

Woronieccy

Data urodzenia

1795

Data śmierci

1879

Ojciec

Andrzej Woroniecki

Matka

Magdalena Gruszecka

Żona

Aniela Gostomska

Dzieci

Władysław Feliks, Bolesław Stanisław Zygmunt

Kalikst Woroniecki (ur. 1795, zm. 1879) – książę, ziemianin i oficer wojsk rosyjskich (gałąź płocka).

Pochodzenie

[edytuj | edytuj kod]

Pochodził ze zubożałej gałęzi rodu Woronieckich, o dość niepewnej i pogmatwanej genealogii. Gałąź ta w XVIII w. zamieszkiwała województwo podolskie i ruskie[1].

Rodzina

[edytuj | edytuj kod]

Syn Andrzeja Woronieckiego (1750-1819) i Magdaleny Gruszeckiej (ur. 1760). Ożenił się z Anielą Gostomską (1801-1856), z którą miał synów: Władysława Feliksa (ur. 1828), Bolesława Stanisława Zygmunta[2].

Majątki

[edytuj | edytuj kod]

Dzięki bogatemu ożenkowi z córką chorążego pomorskiego, rodzina jego odziedziczyła dobra Glinki Stare w dawnym województwie płockim, które stały się siedzibą rodową. Do dziś mimo reformy rolnej potomkowie tej rodziny przetrwali w Glinkach na resztkach dóbr nie podlegających parcelacji[3].

Tytuł

[edytuj | edytuj kod]

Otrzymał w 1821 r. od Deputacji Senatu Królestwa Polskiego uznanie tytułu książęcego i znalazł się na liście uprawnionych do używania tego tytułu z 1824 r. Lista ta ogłoszona formalnie i warunkowo w 1840 r. pozwoliła na wylegitymowaniu się ze szlachectwa przed ogłoszeniem prawa i bez przedstawiania dowodów. Po ogłoszeniu prawa o tytułach szlacheckich w 1840 r. bezskutecznie zabiegał o uznanie tytułu książęcego, lecz zarówno on, jak i jego przodkowie spotkali się z odmową[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]