Kamień Trzech Granic – Wikipedia, wolna encyklopedia

Przełęcz Kamień Trzech Granic
Ilustracja
Widok na przełęcz od strony północnej. Po prawej na wysokości drzewa z tabliczką znajduje się dawny kamień graniczny.
Państwo

 Polska

Wysokość

655[1] m n.p.m.

Pasmo

Góry Sowie

Sąsiednie szczyty

Trześnik i Rozstaj

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Kamień Trzech Granic”
Ziemia50°35′47,32″N 16°37′08,99″E/50,596478 16,619164

Kamień Trzech Granic, niem. Drei Grenzenprzełęcz (655 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach w Górach Sowich.

Przełęcz położona jest na północny zachód od miejscowości Srebrna Góra na Obszarze Chronionego Krajobrazu Gór Sowich i Bardzkich, w północno-zachodniej części Gór Sowich[1]. Jest to wyraźnie obniżenie, o stromym zachodnim i mniej stromym wschodnim zboczu oraz długich stromych podejściach, wcinające się w gnejsowe podłoże, oddzielając Trześnik (756 m n.p.m.) po zachodniej stronie od Rozstaja (694 m n.p.m.) po wschodniej stronie. Obszar przełęczy całkowicie porośnięty jest lasem regla dolnego[1]. Znajduje się tam skrzyżowanie kilku dróg leśnych[1]. Południowym podejściem spod przełęczy płynie górski potok.

Na przełęczy od 1730 znajduje się okazały trójboczny kamień z wykutymi herbami dawnych właścicieli posiadłości oraz nazwami najbliższych miejscowości[1]. Kamień postawiono dla upamiętnienia zbiegu granic posiadłości trzech właścicieli: unii cystersów z opactwa w Henrykowie i Zirc (od południa; z rokiem A 1730 i nazwą niem. Raschgrund czyli Dolina Chyżego Potoku), hrabiego von Haugwitza (od wschodu; z nazwą niem. Raschdorf czyli Jemna) oraz hrabiego von Nimpstcha (od północy; z nazwą niem. Lampersdorf czyli Grodziszcze)[1]. Ma on postać ostrosłupa z utrąconym wierzchołkiem, na którym znajduje się cyfra „1”, wskazująca zapewne późniejsze zastosowanie jako słupka granicznego działek[2]. Jest to jeden z okazalszych dawnych kamieni granicznych w Sudetach[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 11: Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie. Wrocław: I-BiS, 1994, s. 189. ISBN 83-85773-12-6.
  2. Punkty potrójne w Sudetach
  3. Cztery pastorały opatów symbolizują cztery opactwa: Zirc, Kloster Pilis(inne języki), Kloster Pásztó(inne języki) i Kloster Szentgotthárd(inne języki)

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]